Ostrzegamy przed nielegalnymi środkami ochrony roślin.

Opryskiwacz

Bardzo dużo mówi się o potrzebie wzmocnienia marki polskich owoców i warzyw także poprzez ich bezpieczny profil dla konsumentów. Mimo wielu ostrzeżeń w dalszym ciągu w naszych sadach stosowane są środki ochrony roślin z niewiadomych źródeł. Wabią ceną a także zapewnieniami, że to to samo co oryginał tylko tańszy bo sprowadzony ze Wschodu – bo etykieta jest prawie zawsze pisana po rosyjsku lub ukraińsku. Wiele osób daje się namówić na taką ofertę ale skutki takiej decyzji mogą być bardzo zgubne. Nie tylko dla samego sadownika ale także dla dalszych kontrahentów dostarczających tak „chronione” owoce do odbiorców w kraju lub eksportujących polskie jabłka.

Jako ostrzeżenia pokazujemy wyniki badań, które w niezależnym laboratorium wykonała firma FMC na partii nielegalnego insektycydu.

  • Produkt zakupiony w maju 2019, na południu Polski.
  • Sprzedaż bez faktury z tzw. ,,busa”; połowa oficjalnej ceny.
  • Produkt nielegalnie wwieziony do Polski, bez zgody i bez kontroli Służb Państwowych.
  • Podrobiona butelka, nakrętka i zabezpieczenia.
  • Hologram nie spełniał standardów IZON

Wykonane badania laboratoryjne wykazały że w w składzie „podróbki ” znaleziono zarówno substancję aktywną herbicydu 2,4D (22,7%) jak również inną substancję Tiametoksam (11,8%) neonikotynoid wycofaną z obrotu w Polsce i Unii Europejskiej. Stosując takie nielegalne produkty rolnicy łamią nie tylko obowiązujące prawo ale także narażają się na uszkodzenia roślin i plonów spowodowane substancją chwastobójczą.

Zachęcamy wszystkich, żeby jeszcze raz zastanowić się czy faktycznie takie zakupy to „okazja”. Narażamy zdrowie nie tylko konsumentów ale nas samych wykonujących zabiegi nielegalnymi ŚOR. Jak widać na tym przykładzie możemy zniszczyć nie tylko swój sad ale także reputację całej branży producentów owoców. Jest ryzyko jest zabawa? Na pewno nie w tym przypadku. Bądźmy odpowiedzialni za to co robimy w końcu tak zachowują się profesjonaliści!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here