Perspektywy ukraińskiej borówki

Kolejny raz tej jesieni zwracamy uwagę naszych Czytelników na sytuację w branży ukraińskich owoców jagodowych. Po doniesieniach o wzrostach produkcji truskawek i malin – kolejny komunikat po sezonie – na temat borówek.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Ukraina wyeksportowała 2000 t owoców borówki wysokiej, co oznacza około 50% wzrost eksportu w porównaniu do poprzedniego roku. W całym 2016 r. eksport ten osiągnął 1300 ton. Największym odbiorcą jest Białoruś (739 t), drugim – Holandia (720 t), trzecim Wielka Brytania (419 t).

Tyle komunikat portalu Fruit-Inform. Zasługuje na słowo komentarza. „Połowy dokonał, kto zaczął” – mówi rzymskie przysłowie. Nie ma powodu wątpić, że Ukraińcy ten krok już zrobili – od kilku lat informujemy o rozwoju produkcji jagodowych w ich kraju. Może trudno jeszcze zobaczyć te owoce na naszym rynku, ale nie sposób nie zauważyć rosnącego grona stałych bywalców naszych konferencji, targów, wystaw przyjeżdżających z Ukrainy. Łatwo natomiast przeoczyć, że w ukraińskich firmach doradczych i gospodarstwach jest coraz liczniejsza grupa doradców z krajów zachodniej Europy.

Można też lekceważąco potraktować cytowane wyżej wskaźniki. Ani pewności, że są to prawdziwe, twarde dane z produkcji, ani nie rzuca na kolana ich wielkość, bo niewielka sztuka osiągać dwucyfrowy wzrost startując z niskiej podstawy. Warto jednak chyba zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu tych wskaźników. Utrzymanie trendu – jak sami wiemy – jest trudniejsze od jego wywołania.

za: fruit-inform.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności