Pierwsza na świecie farma robotów

robot do zbiorów

Największa brytyjska spółdzielnia zrzeszająca producentów owoców miękkich otrzymała 2,5 miliona funtów na stworzenie „pierwszej na świecie farmy robotów”, która ma zaradzić przyszłym niedoborom siły roboczej.

Celem projektu „Autostrada robotów” jest pokazanie przyszłości uprawy, w której to roboty będą przeprowadzać wszelkie prace, za które odpowiadają dziś ludzie. Mowa przede wszystkim o zbiorach, pakowaniu, ale także zabiegach ochronnych przed chorobami i szkodnikami.

Zastąpienie pracowników tylko jeden z celów projektu. Pośrednio chodzi także o sprostanie globalnemu zapotrzebowaniu na żywność, a także zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne.

Szacuje się, że roboty zmniejszą zapotrzebowanie na pracę ludzkich rąk o 40%. Rozwiązania pozwolą się zbliżyć się do przyszłości zerowej emisji dwutlenku węgla, a także zapewnią 20% redukcję odpadów owocowych i 90% redukcję stosowania fungicydów.

Oprócz spółdzielni Berry Gardens do projektu weszli także m.in. Saga Robotics, lider w dziedzinie robotyki dla sektora owoców miękkich, University of Lincoln i University of Reading.

Źródło: farminguk, fot. Saga Robotics

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here