Podstawa to czysta gleba

25 września w Czerwińsku n. Wisłą, w rejonie gdzie na szeroką skalę uprawiana jest truskawka, odbyło się seminarium poświęcone technologii zakładania plantacji tego gatunku z uwzględnieniem najnowszej metody odkażania stanowiska pod nowe nasadzenia.

Do tego celu można wykorzystać środek Basamid 97 GR (s.cz. dazomet) i maszynę Mix Tiller Dry włoskiej marki Forigo umożliwiającą jego sprawną aplikację, za pomocą której można jednocześnie formować podwyższone zagony. Na polskim rynku możliwe będzie także skorzystanie z usługi odkażania za pośrednictwem firmy Boryna. 
 
Odkażanie koniecznością 
Adam Borzęcki, reprezentujący firmę Boryna, współgospodarza spotkania, zwrócił uwagę na konieczność odkażania gleby pod uprawę truskawki, jeśli celem jest uzyskanie wysokiej wydajności z jednostki powierzchni. Jak twierdzi, odkażanie staje się standardowym zabiegiem ze względu na duże nagromadzenie w glebie patogenów – sprawców chorób, a także nasion chwastów, które w sezonie stanowią duży problem i konkurują z truskawkami o wodę i substancje pokarmowe. Z roku na rok rośnie koszt pracy ludzkiej, coraz trudniej jest pozyskać pracowników do pielenia plantacji. 
 
Przy niedoborze nowin pod zakładanie plantacji truskawki w rejonie Czerwińska regułą staje się zakładanie plantacji rok po roku na tym samym polu. W tej sytuacji, dla uzyskania wysokiego plonowania i opłacalności produkcji, niezbędne jest odkażanie gleby. Na coraz szerszą skalę uprawy truskawki są zakładane na wyniesionych wałach okrytych folią, a w ograniczaniu wzrostu rozłogów plantatorów wspomagają regulatory wzrostu, np. zarejestrowany niedawno w truskawce środek Regalis 10 WG (s. cz. proheksadion wapnia), o czym informował A. Borzęcki. 
 
W praktyce
Jak informował Szymon Matysiak z firmy Arysta LifeScience, metod skutecznego odkażania gleby dostępnych do stosowania przez producentów owoców jest niewiele. Jedną z nich jest aplikacja środka Basamid 97 GR (s.cz. – związek z grupy tiodazyn – dazomet). Jest to preparat grzybobójczy w formie granulatu, przeznaczony do kompleksowego odkażania gleby: zwalczania sprawców chorób roślin żyjących w glebie oraz nasion chwastów. Aby jego skuteczność była na wysokim poziomie, konieczna jest aplikacja na wilgotną glebę (ok.75% PPW) oraz wymieszanie go z glebą na głębokość 20-25 cm (w temperaturze otoczenia poniżej 15°C nie jest konieczne przykrywanie gleby folią). Pod wpływem wilgoci środek rozkłada się, wydzielając produkty gazowe, np. metylotiocyjanian. W przygotowaniu stanowiska pod plantację truskawki pozwala na eliminację zagrożenia ze strony chorób, których sprawcami są takie patogeny, jak Fusarium spp., Phytophtora cactorum i Verticilium dahliae. Od momentu odkażenia pola do sadzenia roślin powinno upłynąć ok. 4 miesiące, czyli w praktyce na polu odkażonym we wrześniu-październiku, rośliny można sadzić w marcu-kwietniu (dla pewności można przed sadzeniem roślin wykonać test rzeżuchowy). 
 
Na dużych powierzchniach aplikację środka można przeprowadzić w sposób w pełni zautomatyzowany. Służy do tego maszyna Mix Tiller Dry włoskiego producenta Forigo zaczepiana do ciągnika i napędzana WOM. Dzięki niej można nie tylko aplikować Basamid 97 GR na całej powierzchni pracy maszyny, lecz także na odkażonej powierzchni podczas jednego przejazdu formować zagon, rozkładać linię nawadniającą i okrywać stanowisko folią, o czym informował Danielle Chilese, przedstawiciel  producenta prezentowanej maszyny. Prędkość robocza maszyny to ok. 1,5 km/godzinę. Dodatkową jej zaletą jest funkcja „stone burrier”, czyli – jak wyjaśnił Krzysztof Kinstler z firmy Promodis, dilera maszyn Forigo – funkcja zakopywania kamieni znajdujących się w zasięgu pracy maszyny. 
 

Producent zaleca środek stosować Basamid 97 GR w dawce 300-500 kg/ha, jednak gdy aplikacja będzie wykonana pasowo, tylko w rzędach roślin, dawkę tę na hektar można znacznie ograniczyć.

Tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here