Pogoda będzie sprzyjać wybarwieniu jabłek

jablka deserowe

Wybarwienie jabłek to istotny aspekt z punktu widzenia sadownika. W poprzednich sezonach warunki pogodowe często nie sprzyjały dobremu wybarwianiu się jabłek. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku aura będzie działała na naszą korzyść. 

Wybarwianie owoców jest złożonym procesem i zależy od bardzo wielu czynników. Pogoda ma tu istotny wpływ, jednak niezbędne procesy fizjologiczne nie zaszłyby w owocach, gdybyśmy nie dostarczyli im odpowiednich ilości składników mineralnych. W tym wypadku największą rolę odgrywa potas i fosfor.

Czynnikiem atmosferycznym, który w okresie dojrzewania w największym stopniu sprzyja wybarwianiu owoców jest temperatura. Dokładnie chodzi o dobową amplitudę temperatury. Im większa, tym dla koloru naszych owoców lepiej. Z drugiej strony wysokie temperatury i małe dobowe amplitudy (ciepłe noce) działają na niekorzyść wybarwienia.

Po ostatnich opadach przez wiele dni nasze sady nie będą cierpiały na niedobór wody, co bez wątpienia jest dobrą informacją. Według prognoz najbliższe kilkanaście dni ma upłynąć pod znakiem słonecznej pogody co również będzie pozytywnie wpływało na wybarwienie jabłek. Zatem wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie zarówno producenci, pośrednicy i konsumenci będą cieszyli się pięknie wybarwionymi jabłkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here