Polskie morele są eksportowane na południe

morele

Morela to stosunkowo rzadko uprawiany gatunek sadowniczy w Polsce. Niemniej w tym roku osiąga dobre ceny. Owoce są poszukiwane przez hurtowników z Węgier, Słowacji i Czech.

Z powodu wiosennych przymrozków na południu najbardziej ucierpiały morele, ponieważ gatunek ten jest niezwykle wrażliwy na spadki temperatury. Na Węgrzech tegoroczne zbiory będą mniejsze o 75-95%. Chociaż produkcja moreli w kraju nie jest duża to owoce są poszukiwane przez Węgrów, Słowaków i Czechów.

Jak informują nas sadownicy z województwa świętokrzyskiego dobre ceny moreli wynikają przede wszystkim z popytu ze strony zagranicznych odbiorców. Zmniejszona produkcja na Węgrzech zwiększa eksport w tamtym kierunku. Owoce są również kupowane przez hurtowników z Czech i Słowacji na rynkach hurtowych i odbierane bezpośrednio z gospodarstw.

Ceny zdaniem producentów są satysfakcjonujące. Kilogram moreli wysokiej jakości kosztuje w hurcie od 5,00 do 8,00 zł za kilogram. Mniejsze owoce niższej jakości również znajdują nabywców. Są sprzedawane po 3,00 zł za kilogram.

Zdaniem naszych rozmówców popyt ze strony krajowych odbiorców jest na bardzo niskim poziomie. Na rynkach hurtowych detaliści kupują niewielkie ilości. Podsumowując, producenci podpisują się pod tezą, że aktualna cena jest przede wszystkim zasługą eksportu moreli, czy inaczej kupna owoców przez zagranicznych odbiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here