Prąd zamiast herbicydów?

usuwanie chwastow

W Brazylii opracowano technologię usuwania chwastów prądem. Wyniki testów są obiecujące. Niestety urządzenie jest na razie bardzo drogie. Powstaje pytanie czy kiedyś technologia ta będzie powszechnie dostępna?

Obserwowane przez ostatnie lata zmniejszanie ilości substancji czynnych stymuluje rozwój nowych technologii w walce z chwastami. Jedną z ciekawszych alternatyw jest brazylijska technologia usuwania chwastów prądem, rozpowszechniana przez pewną szwajcarską firmę. Urządzenie z sukcesami przechodzi kolejne praktyczne testy. 

Maszyna, o której mowa generuje prąd o wysokim napięciu, który jest doprowadzony do rośliny poprzez kontakt z metalowym prętem. Gdy wysokie napięcie przechodzi przez roślinę w kierunku korzeni, opór elektryczny wytwarza ciepło, co prowadzi do pęknięcia błony komórkowej, a w efekcie roślina obumiera. 

Testy przeprowadzone w Niemczech dają obiecujące wyniki. Po użyciu maszyny poziom zachwaszczenia w sadzie w październiku był niższy niż w przypadku uprawy mechanicznej. Ponadto zanotowano brak roślin tuż przy pniach. Te nie zawsze są usuwane przez różnego rodzaju pielniki. Urządzenie jest testowane także w USA na plantacjach borówek i orzechów laskowych. 

Maszyna jest na razie bardzo droga. Z tego powodu elektryczne usuwanie chwastów na każdym hektarze jest obecnie znacznie droższe od metod chemicznych. Jest to jednak jedna z niewielu alternatyw do usuwaniu chwastów odpornych na herbicydy. Mamy nadzieję, że wraz z rozwojem projektu technologia będzie tańsza i bardziej dostępna, dzięki czemu stanie się realną i osiągalną alternatywą dla przeciętnych sadowników w Polsce.

źródło: revistadafruta.com.br  

zdjęcia: zasso.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here