Przedświątecznie w Broniszach

Rynek hurtowy Bronisze przedstawia ceny w połowie grudnia. Polscy producenci mają bogatą ofertę produktów świątecznych, począwszy od grzybów, kapusty kiszonej, a skończywszy na orzechach – można przeczytać w zestawieniu. Nie brakuje w nim też cytrusów.

Porównując ceny cytrusów z cenami sprzed roku można zauważyć, że najbardziej zdrożały grapefruity, szczególnie te z Florydy – ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i niższe plony. Mandarynki są w cenie takiej jak rok temu, a pomarańcze o 6% tańsze. Cytryny są od 4,5 do 6,5 zł za kilogram; cena uzależniona jest od kraju pochodzenia, klasy, jakości i wielkości zakupionej partii towaru. Ceny hurtowe cytryn są 10% wyższe niż w grudniu 2016 r. Mandarynki są już od 2,8 zł za kilogram do około 7 złotych. Pomarańcze są nieznacznie tańsze niż rok temu, przeciętna cena hurtowa to około 5 zł za kilogram (opakowania po 10 kg).

W hurtowej ofercie świątecznej Rynku w Broniszach jest bardzo dużo grzybów. Nic dziwnego, ten rok obfitował w grzyby – stąd i suszonych mamy w bród. Susz borowików i podgrzybków, w opakowaniach 20 g – od 3 do 4 zł.

Skoro grzybów mamy dużo, to orzechów mniej, taka jest prawidłowość. Mniejsza podaż wpływa na wyższą cenę. Na szczęście laskowe nie zdrożały i kosztują tyle samo, ile rok temu. Kilogram orzechów drobniejszych, w łupinach – od 7 do 8 zł za kilogram. Po 12 zł za kilogram sprzedawany jest Smoczy Pazur. Włoskie są około ¼ droższe, w porównaniu z 2016 rokiem – oferowane są w cenie 7-9 zł / kg. Orzechy odmiany Jacek kosztują od 12-14 zł za kilogram.

Susz owocowy nie będzie w tym roku tani. Suszone śliwki b/pestki, konfekcjonowane, są w cenie od 16 do 20 zł za kilogram. Z pestką, doskonałe i na kompot i do bigosu, są po 10 zł za kilogram czyli o 40% drożej niż rok temu. Mix owoców (susz) w opakowaniach po 250 g w cenie hurtowej od 2,50 do 3,50 zł za kilogram. Także suszone gruszki i jabłka są droższe o 40% , porównując z cenami z grudnia 2016 r. Suszone plastry jabłek i gruszek kosztują po 14 zł za kilogram.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here