Przemyt chińskiej żywności do Polski. Wykryto również owoce

kontrola celna

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt do Polski chińskiej żywności niebezpiecznej dla zdrowia. Wśród wykrytych produktów były między innymi owoce, warzywa i nasiona.

Dużo mówimy o kontrolach żywności i konieczności ich zwiększenia. Krajowe służby udaremniły właśnie przemyt żywności nienadającej się do spożycia i nakazały odesłanie ich do Chin. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz podczas kontroli dwóch kontenerów z Chin trafili na towary niezgłoszone do odprawy celnej.

Wśród odzieży, kosmetyków, sprzętu elektronicznego znajdowały się produkty, mięsne i spożywcze, nasiona oraz farmaceutyki. W dwóch kontenerach funkcjonariusze znaleźli ponad 250 kg produktów mięsnych, takich jak kiełbasa (…). Produktów spożywczych było z kolei ponad 850 kg. Zabezpieczone zostały suszone owoce i warzywa (np. grzyby), orzechy, galaretki owocowe, musy owocowe, (…). Ponadto w kontenerach znajdowało się ok 9 kg różnych nasion (np. sałaty, ogórków, cebuli, pomidorów, fasoli) oraz 5 kg farmaceutyków.

Ogromna część zatrzymanego towaru, przede wszystkim produkty mięsne, była popsuta, spleśniała i śmierdząca. Z pewnością nie nadawała się do spożycia, a nawet mogła zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Z uwagi na zagrożenie jakie niosłoby dopuszczenie tych towarów na rynek europejski służby graniczne (Inspekcja Weterynaryjna w Koroszczynie, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspektorat Farmaceutyczny oraz Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koroszczynie) nakazały odesłanie towarów do chińskiego nadawcy.

źródło: lubelskie.kas.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here