Rekordowy 2018 rok i klęska urodzaju jabłek?

Jak podaje Puls Biznesu, cytując wypowiedzi przedstawicieli grup producentów owoców oraz organizacji branżowych, w tym roku spodziewany jest rekord w produkcji jabłek. Oznacza to niskie ceny jabłek, jednak jest kilka czynników, które mogą zmienić sytuację.

Pogoda sprzyja produkcji sadowniczej i jeśli nie będzie ekstremalnych zjawisk jak np. gradobicia, w Polsce można spodziewać się klęski urodzaju. W efekcie ceny owoców spadną i nie uda się zrekompensować kosztów produkcji.

Ostateczna sytuacja będzie zależała od tego jak zareaguje przemysł przetwórczy – czytamy w Pulsie Biznesu. Małe zapasy koncentratu soku jabłkowego po słabym 2017 r. będzie mógł uzupełnić owocami tegorocznymi. To pozwoli na zagospodarowanie części tegorocznej spodziewanej nadprodukcji.

Niewiadomą jest też rynek chiński. W tym roku w Państwie Środka notuje się mniejszą produkcję jabłek, a rynek ten otwarty jest na import z Polski. Kolejnym elementem układanki są pracownicy sezonowi, którzy mieliby zebrać jabłka, a ze znalezieniem odpowiedniej ich liczby jest problem.

Wg cytowanych przez Puls Biznesu przedstawicieli branży szansą w tym roku na uzyskanie wyższych cen za jabłka jest certyfikowana produkcja ekologiczna, czy owoce bez pozostałości środków ochrony roślin.

za: pb.pl, więcej w serwisie pb.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here