Ryzyko związane z pogodą ponosi tylko rolnik

gradobicie

Przewaga kontraktowa dla jednych jest czymś naturalnym, a dla drugich jest obrazem niesprawiedliwości na tak zwanym wolnym rynku. Tylko jedno ogniwo łańcucha dostaw musi mierzyć się ze zjawiskami atmosferycznymi – rolnik. Ryzyko jest ogromne, a jak się często okazuje zarabia najmniej.

Producenci rolni nie są w stanie tak dokładnie zaplanować produkcji i przewidzieć konsumpcji jak pozostałe ogniwa w łańcuchu dostaw. Z poziomu produkcji zmiennych jest zbyt wiele. Urodzaj, produkcja w sąsiednich krajach, popyt na dany produkt końcowy i wreszcie pogoda. Warunki atmosferyczne to ogromne ryzyko ponoszone wyłącznie przez producentów płodów rolnych.

W najbardziej komfortowej sytuacji bez wątpienia są przetwórcy. Proces produkcyjny niezależnie od produktu jest dobrze znany i skalkulowany. Duża część produkcji jest zakontraktowana. Daje to swego rodzaju komfort, że przetwórca kupuje tylko tyle, ile mu potrzeba. Oczywiście, jak każdy przedsiębiorca również przetwórca ma do czynienia ze standardowym ryzykiem w działalności gospodarczej. Jednak w tym wypadku nie występuje ryzyko prowadzeniu biznesu z powodu warunków atmosferycznych.

Nieco większe ryzyko ponosi handel. Tu wiele zależy od trendów rynkowych czy konkurencji. Niemniej hurtownik, sklepikarz czy duży market również mniej więcej zna swoje możliwości sprzedażowe. W przypadku tego ogniwa także możemy mówić o komforcie kupowania takiej ilości owoców czy warzyw, na jakie jest zapotrzebowanie. Z tego powodu oba ogniwa są na rynku silniejsze wobec producenta i wykorzystują swoją pozycję. Przewaga wynika to również z kapitału i rozdrobnienia produkcji w Polsce.

Jest wreszcie rolnik, sadownik. Co najistotniejsze, tylko to ogniwo ponosi ryzyko związane z warunkami atmosferycznymi. Tylko w jego przypadku inwestycje i całoroczna produkcja mogą być doszczętnie zniszczone przez suszę, nawałnice czy przymrozki. Czasem wystarczy kilkanaście minut. Ekstremalne zjawiska pokazują, że nie pomogą nawet różne systemy ochrony upraw.

Dlatego tak ważny jest sprawiedliwy podział zysków wśród poszczególnych ogniw łańcucha dostaw. Ten, który ponosi największe ryzyko nie powinien zarabiać najmniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here