Skierniewickie święto w rozmiarze XL

W Skierniewicach zakończyło się Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. To już 40. edycja tej imprezy – przypadała ona w 560. rocznicę nadania Skierniewicom praw miejskich. W tym roku liczba wystawców sięgnęła 140, a zwiedzających… trudno zliczyć. Pomimo niekorzystnej aury, wielu wyjeżdżało z miasta z bagażnikami pełnymi zakupów.

 Świąteczny weekend rozpoczął się tradycyjnie paradą, która pod hasłem „Święto w wymiarze XL” przeszła ulicami miasta. Skierniewiczanki rywalizowały o tytuł „Kwiatu Skierniewic 2017”. Na XX Targach Ogrodniczo-Rolnych goście Święta kupowali w większości rośliny ozdobne, ale i drzewka i krzewy owocowe (najwięcej wystawców polecało borówkę wysoką, jagodę kamczacką oraz wszelkiego rodzaju maliny) oraz sadzonki truskawek.

Również wśród wystawców nie zabrakło oferentów takiego materiału szkółkarskiego. Były także stoiska dla wielbicieli mechanizacji: kombajny, ciągniki, sekatory oraz dobrego jedzenia – również przetworów z owoców, w tym róży owocowej i borówki amerykańskiej. Na hali OSiR można było zasięgać poradnictwa w zakresie ochrony, nawożenia i agrotechniki roślin ogrodniczych – dyżurowali pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa.

W tej samej lokalizacji uwagę przyciągała wystawa kompozycji z udziałem owoców, warzyw i oczywiście kwiatów. Można było porównać walory różnych gatunków i odmian.
Pod tym samym dachem czekały Targi Zdrowej Żywności i Ogrodniczy Festiwal dla Najmłodszych. A tam – flagowa skierlotka w towarzystwie jabłek nadziewanych żurawiną, leczo, zupy grzybowej, pasztetu pieczarkowego. Gość specjalny Święta – Paweł Loroch (znany z Pytania na Śniadanie i Dzień Dobry TVN) prowadził Ogólnopolski Festiwal Roslinożercy. Czekały na zainteresowanych zielone warsztaty kulinarne i zielona kuchnia.

Wiele osób – jak słyszałam – pierwszy raz widzi takieeeee śliwki czy winogrona. Zatem – Skierniewice zapraszają: na następne, 41 Święto Kwiatów, Owoców Warzyw.

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here