Skup 2021: Ceny porzeczek rosną

porzeczka czarna

Wzrosty cen skupu czarnych porzeczek były w tym sezonie stosunkowo łatwe do przewidzenia. Właśnie jesteśmy ich świadkami. W porównaniu z początkiem sezonu nieznacznie zdrożały też porzeczki czerwone.

Najwyższe stawki za jakie można obecnie sprzedać porzeczki czarne to 3,60 zł za kilogram netto. Producent otrzymuje zatem 3,85 zł za kilogram brutto. Ponadto przedsiębiorcy zajmujący się skupem owoców przemysłowych oferują odbiór owoców z plantacji. Taką politykę zakupową prowadzi między innymi Grzegorz Jurak, skupujący porzeczki na Lubelszczyźnie. Jego zdaniem niewykluczone są również wzrosty cen porzeczek czerwonych. Skup w tym sezonie rozpoczął się od stawek 3,00 zł/kg. W związku z tym na przestrzeni kilku dni różnica w cenie jest znacząca.

Niedobory surowca w ubiegłym sezonie, rekordowe ceny przetworzonych czarnych porzeczek i niedostateczny wolumen produkcji w tym sezonie najprawdopodobniej wpłyną na kolejne wzrosty cen. Wielu producentów jest zdania, że w tym roku padną rekordy i przekroczona zostanie granica 5 zł za kilogram. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Z kolei czerwone porzeczki również odnotowały nieznaczne wzrosty. Z początkowych 0,40 — 0,50 zł/kg ceny wzrosły do poziomu 0,60 – 0,70 zł/kg. Wielu producentów zwraca uwagę, że pomimo wzrostu areału nasadzeń tegoroczne plonowanie nie jest wysokie i czekają nas kolejne wzrosty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here