Solidarność RI: jest to działanie przeciwko polskim rolnikom

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi dofinansowania przez nasz rząd projektu zakładania plantacji malin na Ukrainie NSZZ RI „Solidarność” wystosował pismo do Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, w którym wyraża swoje oburzenie  wobec podejmowaniu takich działań, które uderzają w sposób bezpośredni w polskich rolników, którzy i tak znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ze względu na oferowane im przez zakłady przetwórcze bardzo niskie ceny za dostarczone owoce.
 

„Nasi rolnicy m.in.  na Lubelszczyźnie przez wiele lat a nawet dziesięcioleci wypracowali nowoczesne i innowacyjne metody oraz technologie uprawy m.in. malin ekologicznych, ponosząc w tym zakresie określone koszty inwestując w to swój czas i wysiłek. Ponadto swego czasu plantatorzy tytoniu byli namawiani i zachęcani do rezygnacji z produkcji tytoniu na rzecz przejścia na uprawy ogrodnicze, sadownicze i jagodowe, co było procesem wieloletnim, czasochłonnym i kosztownym. W tej sytuacji bezpłatna pomoc w zakładaniu plantacji na Ukrainie i przekazywanie tamże naszych najlepszych latami wypracowywanych technologii w tym zakresie, jest bezpośrednim uderzeniem w polskich rolników” – pisze Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.
 
Jak podkreśla Hałas, „dla NSZZ RI „Solidarność” jest kompletnie niezrozumiałym i nieznajdującym uzasadnienia fakt, że ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bez odpowiedniej analizy skutków gospodarczych i bez konsultacji ze środowiskiem rolniczym wspiera się takie działania, które de facto i w perspektywie dalekosiężnej są działaniami przeciwko polskim rolnikom”.
 
„Dlatego też postawa wnioskodawców wspieranych także przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Lubelskiego i Świętokrzyskiego i Konsulat RP w Łucku oraz sam fakt pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu dla tego przedsięwzięcia jest dla nas bardzo niepokojące i zgodnie z posiadaną przez nas na etapie obecnym wiedzą jest działaniem przeciwko polskim rolnikom” –  dodaje przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.
 

Źródło: Solidarność RI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here