24 lutego w Tarczynie, firma Timac Agro Polska zorganizowała spotkanie dla producentów owoców. W kameralnej atmosferze dyskutowano o wyzwaniach w ochronie i nawożeniu, jakie czekają producentów w nadchodzącym sezonie.
Monika Korzeniowska (Timac Agro) skupiła się na uprawie i nawożeniu borówek. O ile gatunek charakteryzuje się niższym zapotrzebowaniem na poszczególne składniki pokarmowe od innych upraw sadowniczych to są wyjątki – żelazo, miedź i siarka. Chociaż jeszcze dwadzieścia lat temu mówiło się, że borówka „rośnie sama” to dziś plantatorzy doskonale zdają sobie sprawę, że uzyskanie zadowalających plonów nie jest możliwe bez dokarmiania roślin.
Prelegentka przedstawiła wyniki doświadczeń dotyczące wzrostu plonowania po użyciu nawozu Kaoris w różnych gatunkach. W przypadku borówek mówimy o wzroście na poziomie nawet 1600 kilogramów na hektar.
Mateusz Nowacki (Sumi Agro) zdecydowanie odradzał rezygnowanie z wczesnowiosennej ochrony przed szkodnikami. Oszczędności to większe koszty zwalczania w późniejszej części sezonu i narastająca presja ze strony szkodników w kolejnych latach.
Radosław Bończak (FMC) opowiedział o ochronie przed szkodnikami w uprawie czereśni oraz nieregularnemu występowaniu (i żerowaniu) muszki plamoskrzydłej w Polsce.
Robert Binkiewicz (Agrosimex) przedstawił najważniejsze zagadnienia w profesjonalnej uprawie czereśni. Dużo uwagi poświęcił zabiegom bielenia drzew, które w istotny sposób zmniejszają presję chorób kory i drewna.