Stagnacja czy początek spadku?

Ubiegłotygodniowe dane zebrane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na temat cen skupu jabłek przemysłowych nie potwierdzają jakoś wyraźnie tendencji do obniżek ich cen zauważonej na skupach w regionie warecko-grójeckim. Wyraźniej widać te obniżki w sieci spółdzielczej.

W cenach skupu jabłek przemysłowych z 13-14 listopada odnotowanych w punktach związanych z zakładami przetwórczymi średnie ceny krajowe w ubiegłym tygodniu były niemal identyczne ze starszymi o tydzień. Niższa o 1 grosz była najwyższa cena (0,98 zł/kg, poprzednio – 0,99 zł/kg).

Jabłka przemysłowe w punktach skupu należących do spółdzielni ogrodniczych miały bardziej zróżnicowane ceny. Najtańsze – 0,75 zł/kg były na Lubelszczyźnie. Na Mazowszu skupowano je po 0,80 zł/kg, w województwie łódzkim – po 0,85 zł/kg. Średnia cena wyniosła 0,80 zł/kg i była o 0,10 zł niższa niż przed tygodniem.

W Małopolsce jabłka kupowano (loco zakład) dla przetwórstwa za 0,95-0,98 zł/kg, na Mazowszu – po 0,97-0,98 zł/kg. Na dolnym Śląsku odnotowano tylko skup jabłek na obieranie po 1,05 zł/kg.

za: IERiGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here