Stawki za mechaniczny zbiór wiśni

kombajnowy zbiór wiśni

Czym bliżej do zbiorów wiśni tym więcej zapytań o mechaniczny zbiór tych owoców. Maszyn w Polsce przybywa wobec czego powiększa się rynek usług. Jak kształtują się stawki?

Ceny usług mechanicznego zbioru są nieco zróżnicowane. Część rozlicza się z każdego zebranego kilograma. Ceny najczęściej wynoszą 0,50 – 0,60 zł za kilogram. Zdarzają się oferty zarówno wyższe i niższe. W zagłębiu grójeckim dominuje stawka 0,60 zł. Przy płatnościach od kilograma producent musi doliczyć trzy dniówki dla pracowników, bądź zatrudnić ich na własną rękę.

W lipskim zagłębiu wiśniowym ceny usług są nieco niższe. Wynika to z większej konkurencji. W tym rejonie zbiór mechaniczny był wcześniej spopularyzowany, a maszyn jest więcej niż w zagłębiu grójeckim. Wobec powyższego można się spotkać z ofertami 0,50 zł za każdy zebrany kilogram. Właściciel maszyny zapewnia 3 pracowników. Sadownik musi zadbać o opakowania i odbiór owoców. Cena jest taka samy przy zbiorze w skrzyni i w kisteny.

Znajdziemy również stawki godzinowe. W tym wypadku wynoszą one 450 – 500 zł za godzinę. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sadach gdzie plonowanie jest wysokie. Wówczas dzięki wyższej wydajności pracy obniżamy koszt zbioru każdego kilograma. Warto dodać, że podane oferty podlegają negocjacjom i mogą być różne w zależności od areału i plonowania.

Maszyn do mechanicznego zbioru jest w Polsce coraz więcej. Niezależnie czy są to wyłącznie otrząsarki napędzane wałkiem ciągnika, agregaty otrząsająco-czyszczące czy samojezdne kombajny. Rynek się powiększa i tuż przed sezonem klarują się ceny usług. Obecnie coraz trudniej znaleźć wolne terminy na wykonanie usługi. Dzięki usługowemu zbiorowi właściciele wspomnianych urządzeń mogą liczyć na krótszy czas ich amortyzacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here