Szampion niepokoi sadowników – jabłka opadają na długo przed zbiorami

osypywanie sie jabłek

Chociaż do zbiorów Szampiona pozostało jeszcze kilka tygodni, to wielu sadowników zwraca uwagę na bardzo intensywne jak na ten moment opadanie jabłek. Pomimo tego, że odmiana ta jest znana z osypywania się jabłek w momencie zbioru, aktualna ilość jabłek pod drzewami niepokoi.

Główną przyczyną obserwowanego w wielu sadach opadania są częste (miejscami kilkunastokrotne) wiosenne przymrozki. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o szeregu różnych pomrozowych uszkodzeń, które najdotkliwiej uszkodziły właśnie odmianę Szampion. O ile w latach ubiegłych najczęściej można było zaobserwować deformacje, uszkodzenia skórki oraz obrączki, to w tym roku najwięcej jest języków biegnących od szypułki do zagłębienia kielichowego.

Wśród zniekształceń zewnętrznych można było zaobserwować, że wiele jabłek ma zbyt krótkie ogonki. Teraz, w okresie dojrzewania, gdy owoce rosną najszybciej, te ze zbyt krótkimi ogonkami są wypychane i opadają. W efekcie czego z wielu kwater Szampiona jabłka były już kilkukrotnie zbierane z przeznaczeniem dla przetwórstwa.

Sadownikom uprawiającym Szampiona znana jest zapewne pewna jego cecha. Jeśli jabłka dojrzeją, to z dnia na dzień potrafią opaść niemal całkowicie. Zdarza się to szczególnie na podkładce M7, gdy nieco zbyt późno podejmiemy się zbiorów. Wtedy producenta może czekać niemiła niespodzianka – warstwa jabłek na ziemi. Sytuacja ta często miała również miejsce w przypadku, gdy sadownicy decydowali się na dwuetapowy zbiór Szampiona. Wówczas gdy drugiego zbioru podjęto się nieco zbyt późno, niemal wszystkie jabłka równocześnie opadały na ziemię.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności