Szczyt sezonu jagodowego na Ukrainie

Warunki pogodowe podczas dojrzewania jagód w tym roku były bardziej korzystne niż w roku ubiegłym, więc niektóre owoce pojawiły się na ukraińskim rynku co najmniej 2 tygodnie wcześniej. Dzisiaj, 13 czerwca, można już mówić o znaczącym wzroście tegorocznych zbiorów ukraińskich jagód, w porównaniu ze wskaźnikami w 2017 roku, co nie pozostaje bez wpływu na ceny tych produktów.
 

Według danych rynku Szuwar (Lwów), najbardziej znacząco w porównaniu do ubiegłego roku na Ukrainie spadła cena czereśni. 12 czerwca na lwowskim rynku hurtowym są one oferowane za cenę o więcej niż jedną trzecią niższą niż w ubiegłym roku,  to jest po 15-28 UAH/kg (0,49-0,91 EUR//kg).

Podobny trend obserwuje się dla wiśni, których cena spadła o prawie 23%, do 18-28 UAH/ kg (0,59-0,91 EUR / kg).

Ceny początkowe czarnej jagody w tym sezonie są nadal wyższe niż rok temu, są jednymi z najdroższych, z cenami w szerokim zakresie od 65 do 100 UAH/kg (2,11-3,25 EUR/kg).

Również sezon porzeczek czarnych rozpoczął prawie trzy tygodnie wcześniej, ale ich cena w porównaniu do ubiegłego roku prawie się nie zmieniła – wynosi teraz  28-33 UAH/kg (0,93-1,1 EUR/kg).
 

Prawdziwym zaskoczeniem była cena truskawek w pełni sezonu – nawet nieznacznie wyższa, niż w roku ubiegłym. Na rynkach hurtowych Ukrainy jest oferowana po 24-40 UAH/kg (0,78-1,3 EUR/kg), prawie o 7% drożej, niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Za: shuvar.com
 
PG

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności