Tematy ekonomiczne z zimowych konferencji sadowniczych – video

W trakcie zimowych konferencji sadowniczych bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dotyczące ekonomicznych aspektów produkcji sadowniczej. Widać wyraźnie że sadownicy dostrzegają potrzebę posiadania informacji o tym co dzieje się na innych rynkach, jaki jest stan zapasów w poszczególnych krajach czy wśród poszczególnych odmian.

Polskich sadowników interesuje coraz bardziej, jakie są kierunki zmian w produkcji w innych krajach, czy produkcja ekologiczna może być alternatywą, czy uprawa odmian klubowych to gwarancja wyższych przychodów. W rachunku ekonomicznym gospodarstwa koszty zbioru i pracowników sezonowych to jedna z najważniejszych pozycji – o tym temacie również rozmawiano podczas odbywających się w styczniu i w lutym konferencji. Nie zabrakło także rozmów na temat kondycji branży sadowniczej – szczególnie w kontekście problemów niektórych grup producenckich.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wybranych wykładów i prezentacji dotyczących tych właśnie zagadnień, a przedstawionych podczas 27 Sadowniczych Spotkań w Sandomierzu oraz 14 edycji MTAS-FruitPRO 2018 w Warszawie.

Mamy nadzieję, że dadzą one pełniejszy obraz tematów, o których dyskutowano, a jednocześnie pozwolą sadownikom myśleć o produkcji sadowniczej w kategoriach szans i możliwości zmian oraz rozwoju – bardziej niż zagrożeń dla branży, o których tak wiele mówi się i pisze ostatnio.

Trzymać czy sprzedawać? Sytuacja na rynku jabłek w Polsce i Europie – Adam Paradowski, Plantpress 

Zapasy i jakość jabłek w polskich chłodniach – Adam Paradowski, Plantpress 

Zmiany w strukturze zatrudnienia w kontekście wyzwań stojących przed polskim sadownictwem – Interaktywny panel dyskusyjny 

Jak dodatkowo zarabiać na sadzie jabłoniowym – praktyczne rozwiązania w Europie – Gerard Poldervaart (Holandia)

Razem czy osobno – przyszłość grup producenckich – Panel dyskusyjny

Dynamiczny rozwój sadownictwa w Azji Centralnej i na Ukrainie – Andriy Yarmak, FAO Agenda ONZ Rzym, Włochy 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here