To czas płaci?

borówki amerykańskie

Zdaniem wielu to nie towar płaci, a czas. Oczywiście, można z tym stwierdzeniem dyskutować, jednak w obecnie w przypadku borówki amerykańskiej nie sposób się nie zgodzić. Aktualnie cena detaliczna wynosi 30 zł/kg. 

Jak pamiętamy przełom lipca i sierpnia charakteryzował się zastojem w handlu borówkami. Ceny skupu w grupach producenckich spadły do 5,00 zł za kilogram i zrównały się z najwyższymi ofertami zakupu borówek przemysłowych. Wówczas wymagania jakościowe były niezwykle wysokie, sprzedaż problematyczna, a ceny poniżej kosztów produkcji. Nie brakowało oskarżeń o zmowę cenową największych podmiotów kupujących.

Jak zwykle, wymagania spadają wraz z malejącą dostępnością owoców. W jednej z dużych sieci handlowych można kupić polskie borówki za 32 zł za kilogram. Chociaż owoce są często mniej okazałe niż w szczycie sezonu, bez problemu osiągają wysokie ceny. To najlepszy dowód na prawdziwość tytułowej tezy.

Ostatni plantatorzy kończą zbiory i część sprzedawanych obecnie owoców pochodzi prosto z plantacji. Jednak sami producenci są zdania, że większość owoców kupiona była latem po najniższych cenach. Następnie były przechowywane ponad miesiąc w chłodni. Na rynek trafiły gdy ceny zamortyzowały koszty przechowania i zapewniły zysk. Na tym przecież polega handel. Z drugiej strony producenci byli zmuszeni do sprzedaży poniżej kosztów produkcji. Dziś ich kosztem zarabia ktoś inny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here