Ukraińcy pracowali nielegalnie przy zbiorze wiśni

nielegalna praca przy zbiorze wiśni

Właściciel gospodarstwa w powiecie starachowickim nielegalnie zatrudniał obywateli Ukrainy. Niestety, teraz zarówno jego, jak i pracowników czekają poważne konsekwencje. 

Pod koniec tygodnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie starachowickim. Podczas kontroli natrafili na 6 obywateli Ukrainy, którzy wykonywali prace przy zbiorze wiśni.
 

Niestety, pracownicy sezonowi – 2 mężczyzn i 4 kobiety w wieku od 30 do 34 lat – nie posiadali stosownych dokumentów uprawniających do wykonywania pracy w Polsce. Teraz zarówno właściciela gospodarstwa jak i jego pracowników czekają poważne konsekwencje.

W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy wszyscy cudzoziemcy zostali zobowiązani do powrotu na Ukrainę. Na wykonanie tej decyzji administracyjnej mają 30 dni. Ponadto Komendant Placówki SG w Kielcach, objął nielegalnie pracujących cudzoziemców rocznym zakazem ponownego wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.

Natomiast w stosunku do nieuczciwego pracodawcy sporządzony zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grozić może mu kara grzywny nawet do 30 tys. złotych (art. 120 § 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

  •  

3 KOMENTARZE

  1. Przecież u biernych polskich rolników jeżdżących brykami za pół miliona 90% pracowników pracuje na czarno!! Kto to sprawdza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here