Ukraiński boom malinowy wyhamuje?

Takie oceny można było usłyszeć podczas krajowej konferencji Jagody UA 2018 (22 marca br.). Ukraińcy skłaniają się też do zmian odmianowych przy zakładaniu nowych plantacji. Nie zmieni się jedno: w cenie będą tylko owoce najwyższej jakości.

Statystyki podają, że na Ukrainie w 2017 roku maliny uprawiano na powierzchni 5700 hektarów, z czego około 700 ha stanowiły uprawy profesjonalne. W ostatnich latach zainteresowanie plantatorów skupiało się przede wszystkim na odmianach powtarzających, których owoce były przenaczane głównie dla przetwórni (zamrażanie). Teraz obserwuje się wzrost zainteresowania odmianami letnimi.

W ubiegłym roku produkcja malin w Ukrainie osiągnęła 34 tys. ton, spozycie krajowe 22 tys. ton.

W strukturze eksportu owoców jagodowych malina miała w 2017 roku 59%, podczas gdy 3 lata wcześniej tylko 44%. Głównym importerem tych owoców jest Polska.

Niezależnie od typu odmiany na Ukrainie widać powszechną prawidłowość – dobrą cenę można otrzymać tylko za jakościowo dobry towar. Nie ma zbytu dla owoców pośledniej jakości, które wyceniane są w widełkach 0,31-0,37 €/kg.

W branży malinowej oczekuje się również wzrost zainteresowania uprawą organiczną tego gatunku – ten rodzaj produkcji będzie wzrastał szybciej niż upraw konwencjonalnych.

za: info.shuvar.com, УПОА

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here