Takie oceny można było usłyszeć podczas krajowej konferencji Jagody UA 2018 (22 marca br.). Ukraińcy skłaniają się też do zmian odmianowych przy zakładaniu nowych plantacji. Nie zmieni się jedno: w cenie będą tylko owoce najwyższej jakości.
Statystyki podają, że na Ukrainie w 2017 roku maliny uprawiano na powierzchni 5700 hektarów, z czego około 700 ha stanowiły uprawy profesjonalne. W ostatnich latach zainteresowanie plantatorów skupiało się przede wszystkim na odmianach powtarzających, których owoce były przenaczane głównie dla przetwórni (zamrażanie). Teraz obserwuje się wzrost zainteresowania odmianami letnimi.
W ubiegłym roku produkcja malin w Ukrainie osiągnęła 34 tys. ton, spozycie krajowe 22 tys. ton.
W strukturze eksportu owoców jagodowych malina miała w 2017 roku 59%, podczas gdy 3 lata wcześniej tylko 44%. Głównym importerem tych owoców jest Polska.
Niezależnie od typu odmiany na Ukrainie widać powszechną prawidłowość – dobrą cenę można otrzymać tylko za jakościowo dobry towar. Nie ma zbytu dla owoców pośledniej jakości, które wyceniane są w widełkach 0,31-0,37 €/kg.
W branży malinowej oczekuje się również wzrost zainteresowania uprawą organiczną tego gatunku – ten rodzaj produkcji będzie wzrastał szybciej niż upraw konwencjonalnych.
za: info.shuvar.com, УПОА