USA pomogą plantatorom z Mołdawii

W ostatnich latach sektor upraw jagodowych Mołdawii znacząco się rozwinął. Utrzymaniu tej tendencji będą teraz sprzyjały amerykańskie fundusze pomocowe. Prawie cała produkcja owoców jagodowych pozostaje na rynku wewnętrznym, ale i to się zmienia – eksport również rośnie.

W 2016 roku, ostatniego dla którego są dostępne dane powierzchnia upraw gatunków jagodowych wynosiła w Mołdawii 3 tysiące hektarów. To trzykrotny wzrost w ciągu siedmiu poprzedzających lat. Głównymi gatunkami pozostaje w tym sektorze są kolejno truskawka, malina i czarna porzeczka.

Fundusze pomocowe zaoferowane przez agencje rządu USA wzmocnią trend rozwojowy upraw jagodowych. Plantatorzy będą mogli się ubiegać o granty w wysokości 5-10 tysięcy dolarów. Warunkiem będzie  wkład własny równy 50% kosztów planowanej inwestycji.

Obecnie około 90% produkcji jagodowej znajduje zbyt na rynku wewnętrznym Mołdawii, ale plantatorzy zaczynają eksportować: w 2016 r. wysłano za granicę 950 ton malin (wzrost o 240 t rdr). Eksport truskawek osiągnął 360 ton, jeżyn – 60 ton.

za: Gagauzmedia.md

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here