W hurcie są już polskie truskawki

Sezon na polskie owoce można uznać za rozpoczęty. Są już truskawki ze szklarni. Owoce są pięknie wybarwione i smaczne – informuje Rynek Hurtowy Bronisze. Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma, to w ciągu tygodnia będą truskawki spod włókniny i foli perforowanej.

Zdaniem Adama Leszczyńskiego, plantatora z Czerwińska, od tego tygodnia będą już dostawy owoców z tuneli. W jego ocenie ten rok zapowiada się dobrze, jednakże problemem może być brak rąk do pracy przy głównym zbiorze owoców. Obecnie na Rynku Hurtowym Bronisze truskawki sprzedaje już kilku dystrybutorów. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są o 1/4 niższe. Teraz za polskie truskawki odbiorcy płacą od 18 do 20 zł za kilogram.

Krajowe truskawki są także w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu, nie ma ich jeszcze na Rynku Hurtowym w Gdańsku i we Wrocławiu. Jednak z zapowiedzi plantatorów wynika, że już w połowie tygodnia także i tam powinny się pojawić.

Nadal spore są dostawy truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich, które są konkurencyjne cenowo. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach te truskawki sprzedawane są w cenie od 10 do 18 złotych. Cena uzależniona od jakości owoców, wielkości zakupu i kraju pochodzenia.

W ubiegłym roku zebraliśmy w Polsce (w tym zbiór jesienny) tylko 178 tysięcy ton tych owoców. Jeżeli tegoroczne prognozy zbiorów się potwierdzą to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 roku, czyli ponad 200 tysięcy ton.

Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe, takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji. Plantacje polowe, te bez okrywy w niektórych regionach już kończą kwitnienie (odmiany wczesne).

Ciekawostką mogą być dostawy krajowych malin. Owoce pochodzą ze szklarni i nic dziwnego, że są drogie. Maliny sprzedawane są w cenie od 60 zł za kilogram. Trzeba jednakże podkreślić, że wraz z rosnącymi dostawami tanieją.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here