W kwietniowym „TMJ” – wiosna na jagodowych plantacjach

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia, jak i ochrony.

Zalecenia „ochroniarskie” w tym miesiącu zajmują sporo miejsca w numerze, szczególnie te dotyczące chorób truskawki oraz mszyc – szkodników praktycznie wszystkich krzewów owocowych. Choroby zagrażające uprawie truskawki i metody ich zwalczania omawia mgr Karolina Felczak z Placówki Badawczej Fertico, a szkodniki krzewów – dr hab. Barbara Łabanowska i mgr Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa.

Dwoje ostatnich autorów odpowiadało także na szereg moich pytań dotyczących potencjalnego zagrożenia upraw ogrodniczych – muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii). Podali także wyniki analizy, w których rejonach kraju odławiano już szkodnika w poprzednim sezonie.

Zagranicą plantatorzy jeżyn doświadczają coraz większych problemów ze szpecielem – szkodnikiem jeżyny, także pod osłonami. Relacja z niemieckich doświadczeń także w kwietniowym TMJ. Z zagranicznych doniesień możecie także przeczytać, jak Holendrzy i Amerykanie radzą sobie z niewidocznymi gołym okiem, ale groźnymi nicieniami.

Także plantacje porzeczki wymagają uwagi – wiosną czas zwalczać nie tylko wielkopąkowca porzeczkowego, ale także rozpocząć walkę z przędziorkiem póki populacja szkodnika nadmiernie się nie rozrośnie. Ten temat był szeroko dyskutowany podczas spotkania plantatorów w Pamiętnej k. Skierniewic.

Na malinowych plantacjach można osiągać wysokie zbiory dzięki prowadzeniu upraw na dwa zbiory. Temat ten zgłębiła w artykule dr Agnieszka Orzeł (Niwa, Brzezna), natomiast o technologii produkcji sadzonek do takiej uprawy piszę na podstawie wizyty w holenderskiej szkółce Genson Soft Fruit Plants. Czy taka produkcja i tak wysokiej jakości sadzonki będą kiedyś standardem w Polsce? Chciałabym!

Owoce suchodrzewu, czyli potocznie zwane jagody kamczackie, to hit ostatnich kilku lat. Okazuje się jednak, że zmiana dopiero nastąpi. W Polsce niebawem dostępne będą sadzonki odmian z Oregonu… O tym przeczytacie także w kwietniowym TMJ.

Z nowych gatunków popularność zyskuje także goji. Jak założyć nasadzenia i jak je pielęgnować? Tego dowiecie się z relacji z plantacji tego gatunku, która powstała w 2016 roku, a plantator już zbierał pierwsze owoce. Czy jest to opłacalna produkcja – wygląda na to, że tak!

Plantatorzy borówki natomiast w Berlinie w lutym podczas targów Fruit Logistica chwalili się swoim borówkowym piwem. Relacjonujemy to wydarzenie na łamach TMJ. Czy oznacza to, że tegoroczne lato będzie pachniało borówką także podczas imprez przy grillu? Mam nadzieję, że Salamander Blueberry Berliner Weisse przypadnie do gustu Polakom.

Poleca Dorota Łabanowska-Bury, redaktor naczelna miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”.

Numer 4/2018 miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” do nabycia w sklepie Plantpressu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here