Wiosna w tym roku będzie kaprysić

wiosna w sadzie

1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Wiosna jest jedną z czterech pór roku w klimacie umiarkowanym. Okres wiosenny dzielimy również ze względu na pogodę panująca za oknem, rozbudzeniem wegetacji z zimowego, a także kalendarzową i astronomiczną.

1 marca jest dniem kiedy rozpoczynamy pierwszy etap wiosny wprowadzony przez meteorologów. Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 1 marca i trwa do 31 maja. Jest to okres w pogodzie kiedy najczęściej  możemy poczuć cieplejsze masy powietrza. W marcu najczęściej mamy do czynienia z przedwiośniem, które charakteryzuje się średnią temperaturą dobową na poziomie 0-5 stopni Celsjusza powyżej zera.

Na początku kwietnia nadchodzi prawdziwa wiosna z temperaturą średnią dobową na poziomie 5-10 stopni Celsjusza.  Ostatni etap wiosny pojawia się w maju, kiedy średnia temperatura dobowa waha się w przedziale 10-15 stopni Celsjusza.

W marcu najczęściej pojawiają się pierwsze symptomy wiosny w postaci budzącej się z zimowego snu przyrody. 20 marca powitamy wiosnę astronomiczną, natomiast dzień później rozpocznie się wiosna kalendarzowa.

Wiosna w tym roku będzie kaprysić

Według prognoz pogody w marcu i kwietniu czekają nas duże zmiany temperatury. Jeszcze w kwietniu pojawią się przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej. Pojawi się również ryzyko większych przymrozków, które mogą się okazać niebezpieczne w skutkach dla przyrody i rolnictwa. Dopiero w maju możemy liczyć na dłuższe i ciepłe okresy w pogodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here