Z wizytą we Francji

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Francji

… jednak nie po to, aby podziwiać wieżę Eiffla i inne zabytki Paryża, ale po to, by zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się nowoczesna technologia ochrony sadów przed szkodliwymi motylami, głównie owocówką jabłkóweczką – Isomate CTT.

Wyjazd studyjny dla 20-osobowej grupy sadowników i doradców (fot. 1) w dniach 17-19 czerwca  zorganizowała firma SumiAgro Poland. Był on sposobnością do oceny, jak w praktyce, w konwencjonalnych i ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych sprawdza się jeszcze stosunkowo nowy w Polsce system dezorientacji motyli Isomate CTT i dyskusji na ten temat z francuskimi sadownikami, doradcami i naukowcami (fot. 2), zarówno podczas zorganizowanego seminarium, jak i w plenerze (fot. 3, 4, 5).

Darmowy numer TMJ - baner corner

Technologia feromonowa Isomate CTT jest zarejestrowana do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Mechanizm działania produktu polega na uwalnianiu substancji imitującej feromon płciowy szkodnika (w składzie są trzy związki wabiące i dezorientujące), która oddziałuje na samce i uniemożliwia im odnalezienie samicy w celu kopulacji. Środek występuje w formie zawieszek (dyspenserów – fot. 6), które należy umieścić w koronie drzew, na 2/3 ich wysokości, od zacienionej strony. Zawieszki są aktywne przez cały sezon, a feromon uwalnia się w sposób ciągły (opatentowana technologia produkcji zawieszek). Najlepszy moment na zakładanie zawieszek to przez początkiem lotu motyli pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki, zwykle w okresie kwitnienia.

W praktyce na jednym hektarze sadu należy umieścić 300 do 500 sztuk dyspenserów (w pierwszym roku stosowania należy wprowadzać największą liczbę dyspenserów, w kolejnych latach można tę liczbę ograniczyć – fot. 7). Gwarancją skuteczności działania preparatu jest zakładanie dyspenserów na większych areałach, w kwaterach o powierzchni co najmniej 3-5 ha.

Francuskie doświadczenia pokazują, że Isomate CTT to dobre rozwiązanie dla sadów ekologicznych, w których nie można stosować chemicznych insektycydów, ale także w sadach konwencjonalnych, aby ograniczyć liczbę zabiegów przeciwko owocówce jabłkóweczce albo rotować stosowane substancje czynne/ metody ochrony.

Dorota Łabanowska-Bury; fot. 1-8 D. Łabanowska-Bury

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here