Z wizytą we Francji

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu do Francji

… jednak nie po to, aby podziwiać wieżę Eiffla i inne zabytki Paryża, ale po to, by zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się nowoczesna technologia ochrony sadów przed szkodliwymi motylami, głównie owocówką jabłkóweczką – Isomate CTT.

Wyjazd studyjny dla 20-osobowej grupy sadowników i doradców (fot. 1) w dniach 17-19 czerwca  zorganizowała firma SumiAgro Poland. Był on sposobnością do oceny, jak w praktyce, w konwencjonalnych i ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych sprawdza się jeszcze stosunkowo nowy w Polsce system dezorientacji motyli Isomate CTT i dyskusji na ten temat z francuskimi sadownikami, doradcami i naukowcami (fot. 2), zarówno podczas zorganizowanego seminarium, jak i w plenerze (fot. 3, 4, 5).

Technologia feromonowa Isomate CTT jest zarejestrowana do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Mechanizm działania produktu polega na uwalnianiu substancji imitującej feromon płciowy szkodnika (w składzie są trzy związki wabiące i dezorientujące), która oddziałuje na samce i uniemożliwia im odnalezienie samicy w celu kopulacji. Środek występuje w formie zawieszek (dyspenserów – fot. 6), które należy umieścić w koronie drzew, na 2/3 ich wysokości, od zacienionej strony. Zawieszki są aktywne przez cały sezon, a feromon uwalnia się w sposób ciągły (opatentowana technologia produkcji zawieszek). Najlepszy moment na zakładanie zawieszek to przez początkiem lotu motyli pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki, zwykle w okresie kwitnienia.

W praktyce na jednym hektarze sadu należy umieścić 300 do 500 sztuk dyspenserów (w pierwszym roku stosowania należy wprowadzać największą liczbę dyspenserów, w kolejnych latach można tę liczbę ograniczyć – fot. 7). Gwarancją skuteczności działania preparatu jest zakładanie dyspenserów na większych areałach, w kwaterach o powierzchni co najmniej 3-5 ha.

Francuskie doświadczenia pokazują, że Isomate CTT to dobre rozwiązanie dla sadów ekologicznych, w których nie można stosować chemicznych insektycydów, ale także w sadach konwencjonalnych, aby ograniczyć liczbę zabiegów przeciwko owocówce jabłkóweczce albo rotować stosowane substancje czynne/ metody ochrony.

Dorota Łabanowska-Bury; fot. 1-8 D. Łabanowska-Bury

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here