Zastępuje 8 pracowników. Robot na wynajem

Harvest CROO B4 to robot, który testowany jest na florydzkich plantacjach truskawek. Zastępuje 8 pracowników, a wykonana przez niego praca jest oceniana wyżej pod względem jakości owoców niż przeprowadzona przez ludzi. Poza tym daje duże oszczędności. Jakie dokładnie?

W trakcie dni otwartych Wish Farms zaprezentowano model, który w przyszłym roku może trafić już na rynek. Robot nie tylko selekcjonuje owoce do zbioru, delikatnie zrywa je z krzewów, ale także pakuje. Wyposażony jest w technologię GPS i LIDAR, przez co nie wymaga obsługi przez człowieka.

Producent maszyny nie zamierza jednak jej sprzedawać, a jedynie wynajmować producentom truskawek, którzy zapłacą za ilość wypełnionych owocami opakowań.
Jak podają twórcy Harvest CROO B4 – plantator zaoszczędzi, gdyż zrezygnuje z zatrudniania pracowników sezonowych oraz ograniczy straty owoców o 10 proc. Będzie to możliwe dzięki bardzo dokładnemu ważeniu owoców trafiających do pojemników (zwykle pracownicy wkładają do nich owoce ważące zbyt wiele).

Zbiory prowadzone po zmierzchu to oszczędność na energii niezbędnej do schłodzenia owoców przed spedycją, a także poprawienie jakości truskawek. Robot ma zamykać opakowania jednostkowe cienką warstwą folii zamiast typowymi plastikowymi wieczkami. W efekcie zużycie plastiku zmniejszy się o 30 proc.

Ponadto specjalne sensory i oprogramowanie pozwolą prowadzić ocenę zagrożeń związaną z ochroną uprawy, a zatem i poprawić efektywność zabiegów ochronnych a także oceniać plonowanie i przekazywać informację o spodziewanym zbiorze.

Źródło: roboticsbusinessreview, Southeast Produce Weekly

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here