Zerowy VAT na owoce i warzywa w Holandii coraz bliżej

jablka deserowe

Holenderski rząd poinformował, że planuje obniżyć podatek VAT na owoce i warzywa do zera do 2024 roku. Wszystko wskazuje na to, że lobbing tamtejszych dystrybutorów i producentów zakończy się sukcesem.

Największe stowarzyszenie dystrybutorów owoców i warzyw w Holandii od kilku lat lobbuje za wprowadzeniem stałej, zerowej stawki podatku VAT na owoce i warzywa. Zdaniem holenderskich działaczy obniżenie stawki do zera po pierwsze zwiększy udział spożycia świeżych produktów w diecie najuboższych Holendrów, a ponadto najprawdopodobniej przyczyni się do wzrostu ogólnej ich konsumpcji w kraju.

Definicja jest prosta. Zerowa stawka podatku ma dotyczyć wyłącznie świeżych owoców i warzyw oraz przetworzonych owoców i warzyw bez dodatku cukru lub soli. W 2019 roku podniesiono w Holandii VAT na świeże produkty z 6% do 9%. Od tamtego czasu stowarzyszenie GroentenFruit lobbuje w tytułowej sprawie.

Przypomnijmy, że w Polsce na świeże owoce i warzywa obowiązywała 5%-owa stawka VAT. Od 1 lutego do 31 lipca w ramach tarczy antyinflacyjnej obowiązuje zerowa stawka podatku na owoce i warzywa. W przypadku jabłek niestety nie sposób stwierdzić, że tymczasowe zmiany wpłynęły pozytywnie na konsumpcję.

źródło: groentenfruithuis.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here