Znamy już program MTAS – FruitPRO 2018

Organizatorzy XIV Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej – FruitPRO, które odbędą się w Warszawie w dniach 14-15 lutego 2018 r. przygotowali już program konfenerencji. W najbliższej edycji nie zabraknie wystąpień uznanych międzynarodowych ekspertów. Jakie będą tematy wykładów?

W pierwszym dniu konferencji sadownicy będą mogli wysłuchać wystąpienia Waltera Guerry (LVF Laimburg, Włochy), który zaprezentuje temat: Przegląd odmian jabłoni na świecie ze szczególnym uwzględnieniem odmian klubowych. Trendy w nasadzeniach w rożnych regionach świata. Helwig Schwartau (AMI, Niemcy) – przedstawi wykład pod tytułem: Zbiory jabłek w Europie i na świecie w 2017 r. – zapasy, ceny i dynamika sprzedaży. Trendy na rok 2018. Wśród prelegentów będzie również, znający sytuację sadownictwa we wschodniej Europie oraz środkowej Azji, Andriy Yarmak (FAO – Agenda ONZ Rzym, Włochy). Temat jego wystąpienia to: Dynamiczny rozwój sadownictwa w Azji Centralnej i na Ukrainie – zagrożenie, czy szansa dla polskich sadowników?

W kontekście trendów na zagranicznych rynkach warto będzie przyjrzeć się aktualnej sytuacji w kraju, szczególnie pod kątem przechowalnictwa. O tym opowie Adam Paradowski (Plantpress) w prezentacji pod tytułem: Zapasy i jakość jabłek w polskich chłodniach. 14 lutego uczestników konferencji czeka jeszcze prezentacja poruszająca tematy ściśle związane z produkcją jabłek. Na temat: Czynniki wpływające na wybarwianie jabłek opowie Jos de Wit (Fruit Consult, Holandia). W tym dniu organizatorzy przewidzieli również interaktywny panel dyskusyjny. Jego tematem będzie: Zmiany w strukturze zatrudnienia w kontekście wyzwań stojących przed polskim sadownictwem.

W drugim dniu konferencji (15 lutego) dominować będą tematy związane z ochroną sadów. Jako pierwsze przewidziane jest wystąpienie Zbigniewa Fijewskeigo (Towarzystwo Ornitologiczne) na temat: Rola ptaków drapieżnych w ochronie upraw sadowniczych. Kolejne prezentacje to: Sercadis – nowe możliwości ochrony sadów przed parchem i mączniakiem – wygłosi ją Reinaart Vanderwaeren (BASF Niemcy). Tematykę środków ochrony roślin uzupełni Marek Miszczyk (IOR Sośnicowice) w wystąpieniu pt.: Jakość środków ochrony roślin – co poza substancją aktywną?

Uczestnicy konferencji będą mogli tego dnia wysłuchać także prezentacji na tamat: Problematyka pozostałości środków ochrony roślin w kontekście coraz ostrzejszych wymagań sieci handlowych – prelegentem będzie John Young (BASF Niemcy). Swoją wiedzą, tego dnia podzieli się również Jos de Wit (Fruit Consult, Holandia) w wystąpieniu: Zapobieganie stratom przymrozkowym i prowadzenie sadu po przymrozkach. Konfererencję zamknie prezentacją prof. Kazimierz Tomala (SGGW Warszawa) pt.: Jabłka z przeznaczeniem na dalekie rynki.
 
Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here