ZSRP po protestach: są szanse na podniesienie cen jabłek

Fot. ilustracyjne
Wtorkowa akcja protestacyjna pokazała, że istnieją szanse na podniesienie cen jabłek dla przetwórstwa a co za tym idzie osiągnięcie wzrostu cen jabłek deserowych – informuje na swojej stronie Związek Sadowników RP.

W komunikacie ZSRP informuje:
 
„Lubelscy sadownicy zgodnie z terminem zgłoszeń zorganizowali pikiety pod trzema zakładami przetwórczymi: Sokpol Koncentraty Zagłoba, Rauch Kluczkowice oraz Appol Opole Lubelskie. Odbyły się rozmowy z przedstawicielami zarządów wymienionych przetwórni, na których przedstawiciele sadowników przedstawili swoje postulaty. Zażądaliśmy ceny 35 gr/kg jabłek dla przetwórstwa – zgodnie z tym, co  przedstawiciele przetwórców powiedzieli w ministerstwie rolnictwa. P. Gajowniczek z firmy Real oraz p. Trojanowicz z firmy Polkon zaznaczyli (wtedy – red.) że byłaby ona do zaakceptowania dla sadownika oraz przetwórców. 
 
Pewne nadzieje budzi stanowisko przedstawicieli zarządu Appolu reprezentujących chińskiego właściciela –  firmę Zhonglu Fruit Juice, którzy skłonni są do podjęcia rozmów dotyczących podniesienia cen jabłek do przetwórstwa. Swoją propozycję przedstawią po konsultacji z chińskim właścicielem. Z informacji z terenu wynika, że w  dniu dzisiejszym (tj. 21.09 – red.) w Appolu pojawiła się cena 25 gr./kg jabłek.
 
Nadal uważamy, że KOWR powinien kontynuować  wyrywkowe i niezapowiedziane kontrole podmiotów skupowych związane z podejrzeniem prowadzenia skupu owoców bez spełniania  obowiązku zawierania umów kontraktacyjnych co jest niezgodne o z art. 38q ustawy z dnia 11 marca 2004 o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. 2018r., poz. 945).  Czekamy również na oficjalne odpowiedzi przetwórni związane z naszymi rozmowami.
 
O kolejnych krokach powiadomimy w osobnym komunikacie”.
 
Pod komunikatem podpisany jest Marian Smentek.
 
Źródło: ZSRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here