ZSRP wzywa do przerwania od 18 czerwca zbioru owoców miękkich

Prezentujemy stanowisko Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej oraz uczestników zebrania plantatorów owoców miękkich z 13 czerwca w sprawie drastycznego spadku cen skupu malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa.
 

ZSRP na swojej stronie internetowej napisał:

„W związku z drastycznym spadkiem cen malin, agrestu, porzeczek oraz niepewną sytuacją wiśni stanowczo protestujemy wobec zaistniałej sytuacji. Proponowane ceny są rażąco niskie w stosunku do kosztów produkcji.

Wzywamy producentów do przerwania i nie podejmowania zbioru w/w gatunków od 18 czerwca do odwołania!

Wzywamy służby nadzoru  do kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza UE oraz monitorowania ich ilości.
 

Wzywamy rząd i parlamentarzystów do:

  • pilnego podjęcia prac nad doprecyzowaniem Ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Powszechnie stosowana jest zasada umowy jednodniowej, co naszym zdaniem jest niezgodne z zapisami ustawy. Domagamy się zmiany zapisu i wprowadzenie terminu zawierania Umów do końca marca danego roku, co będzie odpowiadać wymogom umowy sezonowej.
  • wprowadzenia ceł i ceny wejścia na owoce sprowadzane na polski rynek spoza UE
  • pilne podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach  (mechanizmy takie istnieją w krajach zachodnich UE).”

 ZSRP  podał również termin następnego spotkania protestujących producentów owoców jagodowych – odbędzie się ono 18 czerwca o godz. 19.00 w Bobach.

 
Źródło: ZSRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here