Mechanizm wycofania jabłek z rynku to zdaniem Związku Sadowników RP jedyna realna szansa na złagodzenie skutków białoruskiego embarga. Związek zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i unijnych instytucji.
Związek Sadowników RP w 2014 roku uczestniczył w rozmowach z Komisją Europejską w celu uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla polskich sadowników. Udało się wówczas wprowadzić tzw. mechanizm wycofywania, który znacząco złagodził negatywne skutki ówczesnego embarga. Mechanizmem tym w ramach realizacji czterech transz pomocy (od uruchomienia wsparcia we wrześniu 2014 roku do 30 września 2016 roku) objęte było 613,4 tysięcy ton wycofanych z rynku owoców i warzyw (80% wolumenu stanowiły jabłka). Natomiast producentom owoców i warzyw w ramach 4 transz mechanizmu wypłacono ogółem 884,9 milionów złotych.
W 2017 roku (styczeń – sierpień) w ramach realizacji piątej transzy pomocy wypłacono pomoc w wysokości 161 330 000 zł do około 92 tysięcy ton wycofanych z rynku owoców i warzyw (przede wszystkim jabłek).
W ostatnich dniach Związek Sadowników RP za pośrednictwem organizacji rolniczych i branżowych (Copa – Cogeca, Freshfel) zaapelował do Komisji Europejskiej o uruchomienie podobnych działań, jak te z 2014 roku. Nasz postulat został już za ich pośrednictwem przekazany do unijnych instytucji, w tym do DG AGRI.
Zwróciliśmy się także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, aby w ślad za naszymi działaniami nastąpiło złożenie stosownego wniosku przez Ministerstwo. Należy się domagać wydania specjalnego Rozporządzenia, w którym określone byłyby zasady interwencji i pomocy dla poszkodowanych (tak było w 2014 roku ). Konieczne jest przede wszystkim określenie wolumenu wycofywanych jabłek, który powinien być równy dotychczasowemu eksportowi na Białoruś oraz ustalenie stawek za 100 kg uwzględniających aktualne koszty owoców oraz sortowania, pakowania i transportu.
Wycofywanie powinno być z przeznaczeniem owoców na cele energetyczne i dla ubogiej ludności poza UE oraz w samej Wspólnocie. Prawo do wycofywania powinni mieć indywidualni sadownicy, niezależnie czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich, czy też nie. Oni powinni być podstawowymi beneficjentami.
źródło: polskiesadownictwo.pl