Zysk netto Grupy Azoty w 2 kwartale o 376% wyższy niż rok temu

nawozy azotowe

Rosnące ceny gazu, problemy na rynku surowców czy zmniejszenie sprzedaży nawozów nie przeszkodziły Grupie Azoty w uzyskaniu bardzo dobrych wyników finansowych za drugi kwartał 2022 roku.

W drugim kwartale 2022 roku Grupa Azoty wpracowała zysk netto na poziomie 800 milionów złotych oraz 6,41 miliarda złotych przychodów. Ekonomiści i eksperci od rynku papierów wartościowych komentują te wyniki faktem wysokich cen produktów na rynkach, na których operuje Grupa Azoty. Z punktu widzenia rolników oznacza to wzrost kosztów produkcji i problemy z dostępnością nawozów.

Co ciekawe wolumen sprzedaży w segmencie agro w drugim kwartale 2022 roku był niższy w stosunku rocznym o 11%, a w przypadku nawozów wieloskładnikowych spadek sięgnął 21%. Mimo tego zysk netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był wyższy o 376%!

Dalsza analiza danych, które spółka opublikowała w ostatnim komunikacie daje jeszcze bardziej istotne wnioski. Przychody spółki wzrosły o 102% rok do roku. W tym samym czasie zyski wzrosły o (wspomniane) 376%. W międzyczasie spadła sprzedaż nawozów, która stanowi około 60% przychodów Grupy Azoty. Wniosek jest taki, że spółka sprzedawała mniejsze ilości nawozów po znacznie wyższych marżach.

Grupa Azoty to największy w kraju producent nawozów azotowych. Od wielu miesięcy bardzo dużo miejsca poświęcamy cenom i dostępności nawozów, cenom gazu oraz trudnej sytuacji na rynku międzynarodowym. Mimo tego, wyniki finansowe Grupy Azoty są lepsze od oczekiwań analityków. Tak jak po komunikacie o wynikach finansowych za pierwszy kwartał tego roku (LINK) informacje te spotykają się ze ostrą krytyką ze strony rolników.

źródło: Komunikat: Szacunkowe wybrane skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty za II kwartał 2022 roku oraz za I półrocze 2022 roku / bankier.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here