28. Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2019

    redakcja „MPS SAD”

    Ponad ćwierć wieku Spotkania Sadownicze w Sandomierzu wyznaczają kierunki nowoczesnej produkcji i to nie tylko w tym rejonie sadowniczym. W tym roku 30 i 31 stycznia po raz kolejny Sandomierz gościł sadowników z całej Polski. Podczas spotkania producenci owoców mieli okazję nie tylko zapoznać się z ofertą wielu firm z branży sadowniczej, lecz również wysłuchać ciekawych wykładów. Jak co roku nie zabrakło nowych rozwiązań do ochrony i nawożenia upraw sadowniczych, a także oferty szkółkarskiej. Była to też doskonała okazja do spotkania z przedstawicielami branży, wymiany doświadczeń i zapoznania się z nowościami technicznymi przydatnymi w produkcji owoców oraz podczas ich przechowywania i przygotowywania do sprzedaży.

    [envira-gallery id=”38265″]

    Podczas konferencji krajowi specjaliści mówili m.in. o problemach dotyczących branży. Pierwszego dnia w programie znalazły się więc tematy dotyczące sytuacji na rynku jabłek w Polsce i Europie, nowych i perspektywicznych odmian, ale mówiono także o zmianach klimatycznych i ich wpływie na zagrożenie chorobami i szkodnikami roślin sadowniczych. Poruszony został też temat przechowywania owoców i występowania oparzelizny powierzchniowej. Swoją ofertę – nowe technologie i rozwiązania dla sadownictwa – przedstawili również przedstawiciele wiodących firm z branży chemicznej. Natomiast po raz kolejny, drugiego dnia konferencji, producenci czereśni mogli wysłuchać wykładów dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z uprawą tego gatunku. Mówiono m.in. o zmianach zachodzących w produkcji czereśni i perspektywie uprawy tego gatunku w Polsce, a także przedstawiono możliwości mechanicznego zbioru czereśni deserowych. Szczególną uwagę zwrócono na koszty założenia sadu czereśniowego oraz szacowanie kosztów produkcji jabłek.

    Na wniosek Wojewody Świętokrzyskiego podczas 28. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” osobom, które przyczyniły się, i czynią to nadal, do wzrostu produkcji ogrodniczej. W tym roku otrzymali je: Marcin Chojecki (BASF Polska), Michał Ciszak (PROCAM Polska), Tomasz Górski (Syngenta Polska), Alicja Maciesiak (emerytowany pracownik Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), Mirosław Maziarka (Agro Smart Lab), Jarosław Peczka (Bio-Gen), Zofia Płuciennik (emerytowany pracownik Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach) i Henryk Wilczyński (Yara Poland).