Migawki z targów Interpoma 2018

  Plantpress

  Kolejna edycja targów Interpoma odbyła się we włoskim Bolzano w dniach 15–17 listopada 2018 r. Jak poinformowali organizatorzy, była to impreza rekordowa zarówno pod względem wystawców, jak i gości, którzy odwiedzili targi. Stoiska ponad 400 firm gościły przez trzy dni prawie 20 000 osób z 20 krajów. Interpoma stała się największym europejskim wydarzeniem poświęconym produkcji sadowniczej – targom towarzyszy kongres, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Jabłko na świecie”.

  Lokalizacja targów w Bolzano nie jest przypadkowa – Południowy Tyrol to jeden z największych w Europie regionów sadowniczych, znany z doskonałej jakości owoców produkowanych w górskich dolinach. Z lokalnej imprezy Interpoma stała się miejscem, gdzie warto przyjechać, żeby zobaczyć co nowego dzieje się w europejskim sadownictwie, w jakim kierunku idzie hodowla nowych odmian i co nowego oferują producenci maszyn oraz technologii wspierających uprawę, zbiór przechowywanie czy pakowanie owoców.

  Na tegorocznych targach nie zabrakło wystawców z Polski – nasz kraj reprezentowały firmy ICB Pharma, GoTrack, Kapka i Stilmer. Odmiany i ich oferta to znacząca część ekspozycji targowej – szkółkarze z całego świata prezentują tu swoje odmiany potencjalnym klientom. Największe zainteresowanie budziły klony ‘Gali’ – ta odmiana, podobnie jak w Polsce, jest obecnie najczęściej sadzona w Południowym Tyrolu. Wśród prezentowanych odmian można było także znaleźć te z owocami o czerwonym miąższu, a także przedstawianą przez Stację Badawczą w Laimburgu kolekcję 20 odmian parchoodpornych. Na Interpomie swoją premierę miała także nowa marka włoskich jabłek – Tessa (pod tą nazwą będzie sprzedawana odmiana Fengapi, uzyskana w wyniku krzyżowania odmian ‘Gala’ i ‘Pink Rose’). Odwiedzając stoiska targowe i rozmawiając z wystawcami wielokrotnie pojawiały się hasła digitalizacja i automatyzacja – widać to chociażby w ofercie maszyn do sortowania i pakowania, ale także ciągników czy opryskiwaczy. Coraz szersza jest także oferta rozwiązań dla produkcji ekologicznej, która w Południowym Tyrolu stanowi już prawie 20% całej produkcji. Następne targi Interpoma zaplanowane są na listopad 2020 r. (impreza organizowana jest w cyklu dwuletnim).

  [envira-gallery id=”38191″]

  fot. A. Paradowski