Pokazy maszyn na plantacjach porzeczek

    Ostatniego dnia IV Międzynarodowej Konferencja Porzeczkowej (czyt. też str. 1) jej uczestnicy odwiedzili dwie plantacje porzeczek czarnych: w gospodarstwach Wiesława i Barbary Błockich w Wólce Piotrowskiej k. Siemiatycz oraz Stanisława Trzonkowskiego w Ostrowie Północnym k. Sokółki. Na obu plantacjach odbyły się pokazy maszyn przydatnych do uprawy i pielęgnacji porzeczki czarnej oraz do zbioru owoców.

    [envira-gallery id=”40126″]

    Plantacja w Wólce Piotrowskiej

    Kombajny do zbioru porzeczek firmy New Holland omówił Philippe Boiseseau z oddziału tego przedsiębiorstwa we Francji. Maszyny z serii Braud (z oferty New Holland) są wyposażone w system otrząsania SDC – zestaw prętów zaciskających się podczas pracy po obu stronach krzewu, co umożliwia potrząsanie nim bez ryzyka uszkodzenia. Urządzenie otrząsające można dostosować do wielkości roślin. Drugim z zastosowanych w kombajnach do zbioru owoców porzeczki jest system NORIA (ma napęd hydrauliczny) składający się z dwóch plastikowych łańcuchów obejmujących od dołu krzew. Tylko plastik dotyka dolnej części krzewu i nie uszkadza go. System przenośników i wysokowydajnych wentylatorów czyszczących (CLEANING) służy do oczyszczania owoców z liści i zanieczyszczeń.

    W kombajnie do zbioru porzeczki czarnej Braud zamontowano bezpieczną i klimatyzowaną kabinę, która jest w całości przeszklona i zapewnia bardzo dobrą widoczność. Pełną kontrolę pracy wszystkich parametrów maszyny podczas zbioru owoców zapewnia system IntelliViewTM. Jednostką napędową kombajnu jest silnik Iveco (6-cylindrowy, mocy do 175 KM, zużycie paliwa 11–13 l/godz.). System RTS (Row Tracking System) umożliwia „śledzenie” rzędów. Promień skrętu kombajnu wynosi 90°. Maszyny Braud z serii 9000 mają automatyczne poziomowanie. Nowością na bieżący sezon jest dołączenie do kombajnu podbieraka pędów.

    Kombajny z systemem SDC mniej uszkadzają krzewy niż otrząsarki tradycyjne rozdzielające je na pół. NORIA ma z kolei gwarantować mniejsze niż w innych systemach straty owoców podczas zbioru. Kombajny z oferty firmy New Holland dostępne są z zasobnikami o pojemności 3200 kg (2 x 1600 kg) lub z taśmociągiem o długości 5,5 m, który można dowolnie ustawić.

    Kombajn Braud 9090X, po zdemontowaniu głowic zbierających, staje się ciągnikiem oraz umożliwia zamontowanie opryskiwacza New Holland 9090X (fot. 1), którym można opryskiwać jednorazowo 4 rzędy krzewów.

    Podczas pokazu na plantacji prezentowany był także opryskiwacz Friuli (fot. 2) ze zbiornikiem o pojemności 1500 l oraz czterema przystawkami (dwie na dole, skierowane na boki, każda z 3 rozpylaczami i dwie na kolumnie skierowane ku dołowi w stronę krzewów).

    Plantacja w Ostrowie Północnym

    W tym gospodarstwie nowe propozycje maszynowe zaprezentowała podczas pokazu firma WEREMCZUK FMR Sp. z o.o. Joanna-4 (fot. 3) to półrzędowy kombajn do zbioru porzeczki i aronii. W tym modelu zastosowano jedną głowicę otrząsającą z możliwością zmiany parametrów pracy tak, aby można nią było otrząsać owoce różnych gatunków. Osłony i elementy robocze wykonano z blach nierdzewnych i kwasowych w celu zapewnienia higieny zbiorów oraz żywotności tych elementów podczas pracy w różnych warunkach pogodowych.

    Owoce można odbierać w skrzynki lub w kisteny (2 x 500 kg – stojące obok siebie lub jedna za drugą). Viktor (fot. 4) to samojezdny kombajn, który ma wyróżniać się pod względem dokładności (do 100%) i jakości zbioru. Maszyną można zbierać 0,3–0,6 ha/godz. Można ją wyposażyć w system pomostów bocznych (umożliwia zgromadzenie aż 2 ton owoców). Dla maszyn obsługiwanych przez 1 osobę można z tyłu kombajnu zamontować windę umożliwiającą automatyczną zmianę opakowań.

    Viktor/Z to kombajn zaczepiany do ciągnika – ekonomiczne rozwiązanie polecane na plantacje do 30 ha. Zbiór owoców może odbywać się w skrzynie i skrzynki. Wydajność wynosi 0,6 ha/godz.

    Wycinacz pędów porzeczek Roch (fot. 5) służy do pielęgnacji krzewów. Najbardziej pokładające się pędy wycinane są u samej podstawy, co pozwala zachować właściwy pokrój krzewów i ułatwia zbiór mechaniczny. Praca może być prowadzona z prędkością 1–3 km/godz.

    Karczownik karp Samson służy do likwidacji korzeni po starych plantacjach, ale też do przygotowania nowych pól pod plantacje. Bardzo dobrze spulchnia glebę i ją delikatnie ugniata. Szerokość dostosowana jest do wymogów klientów.

    Sava to maszyna wieloelementowa, na którą składają się korpus zawieszany z przodu ciągnika i wymienne narzędzia. Nowością na sezon 2013 była możliwość zamontowania na tej ramie dwustronnej kosiarki. Wymiatarka liści spod porzeczek (fot. 6) służy do przygotowania gleby do zastosowania herbicydów.

    Nowością w ofercie jest także wyrzynarka rzędu krzewów (fot. 7) do odmłodzenia plantacji. Maszyna ta nie tylko pozwala na obcięcie i rozdrobnienie pędów, ale też na ułożenie ich w uporządkowany sposób.

    Najnowszą maszyną w ofercie jest opryskiwacz tunelowy Nestor (fot. 8) zapewniający rotację strumienia powietrza w tunelu na podobieństwo cyklonu, co zapewnia zadowalające pokrycie cieczą roboczą liści w całej objętości korony (przy oszczędności cieczy roboczej).

    Podczas pokazu prezentowano także ciągniki Kubota, opryskiwacze: trzyrzędowy Hardi Zaturn 2000 (do ochrony plantacji jagodowych;
    fot. 13) oraz Agrola Oktopus z kierowanym strumieniem powietrza (fot. 14) i miniładowacze Mustang 306 i Mannitou.

    fot. 1–10 A. Łukawska