Produkcja środków ochrony roślin w firmie Rotam

    Chińska Republika Ludowa w ostatnich dziesięcioleciach stała się globalnym zapleczem produkcyjnym. Nie ominęło to także branży środków ochrony roślin. Obecnie większość post patentowych substancji chemicznych jest właśnie tam syntetyzowana. Droga od syntezy substancji aktywnej do produktu handlowego jest jednak długa, trudna i nie każdemu udaje się ją dostatecznie łatwo pokonać, aby odnieść sukces handlowy, a jednocześnie być wiarygodnym dostawcą finalnego produktu na wymagające rynki, np. europejskie. Jednym z tych, którym się powiodło jest Rotam CropSciences.

    [envira-gallery id=”39645″]

    Ta firma z siedzibą w Hong Kongu od kilkunastu lat koncentruje się na formułowaniu i rejestracji środków ochrony roślin. Zatrudnianie specjalistów z wielu krajów i wprowadzanie do zakładów produkcyjnych światowych metod działania, pozwoliło firmie na produkcję i sprzedaż wielu popularnych post patentowych produktów także na rynku Unii Europejskiej.

    Jesienią 2014 r. firma Rotam zaprosiła grupę dystrybutorów z rejonu Europy, Azji i Afryki do swoich laboratoriów w Kunshan (fot. 1), mieście położonym niedaleko Szanghaju. Uczestnicy spotkania mieli okazję osobiście poznać zespół specjalistów, a także zobaczyć działy laboratoryjne i rozwoju, w tym także poletka doświadczalne do badań nad nowymi produktami. Gospodarze zaprezentowali również firmę JRB powiązaną kapitałowo z Rotam. Jest to nowoczesna fabryka opakowań, która zaopatruje Rotam, a także wiele światowych koncernów pestycydowych produkujących swoje środki w Chinach.

    • agrosimex wapnowanie wapno nawozy
    • rosahumus agrosimex gleba

    Głównym wartościowo rynkiem zbytu firmy Rotam jest Ameryka Południowa (43%) i Chiny (33%). James Bristow, dyrektor generalny Rotam poinformował, że do Europy trafia 9% produkcji przedsiębiorstwa. W najbliższych latach w portfolio firmy planuje się wzrost udziału innowacyjnych produktów post patentowych, poprzez inwestycje w nowoczesne technologie formulacji, które zwiększą możliwości i efektywność stosowania znanych substancji aktywnych.

    Gwałtowny rozwój Rotam rozpoczął się w latach 90. XX wieku, kiedy podjęto działalność na terenie Chin kontynentalnych. Przy dostępności surowców wyjściowych kamieniem milowym w rozwoju tej firmy było uruchomienie własnego laboratorium i zakładów produkujących opakowania. Rotam, korzystając z najlepszych światowych standardów, wybudował w Kunshan laboratoria badawcze (zarówno chemiczne, jak i zajmujące się ekotoksykologią), które zostały certyfikowane przez firmy niemieckie (był to ewenement w ChRL). Inwestycja w Rotam Research Laboratory umożliwiła badania nad handlowymi formulacjami środków ochrony roślin, a także prowadzenie rejestracji produktów Rotam. Według dr Soni Chen (fot. 2), odpowiedzialnej w Rotam za badania nad formulacją produktów, jest to najbardziej zaawansowane i pierwsze z międzynarodową certyfikacją laboratorium nastawione na badanie środków ochrony roślin na terenie ChRL. Kolejnym wyzwaniem było prawidłowe zapakowanie produktu finalnego. W tym celu, wraz z partnerami branżowymi, powołano do życia firmę JBR. Przedsiębiorstwo zainwestowało w park maszynowy i obecnie produkuje opakowania dla wielu światowych producentów środków ochrony roślin działających na terenie Chin. Opakowania z HDPE poddawane są technice fluorowania, co uniemożliwia przenikanie przez nie produktu. Podczas spotkania Bertrand Desbrosses z dumą prezentował opracowane w JBR opakowania do dozowania produktów granulowanych. W najbliższym czasie będą one wprowadzane do masowej produkcji, umożliwią łatwe, bezpieczne oraz dokładne dawkowanie środków ochrony roślin.

    Obok laboratoriów chemicznych Rotam posiada polową stację doświadczalną (fot. 3), w której prowadzone są badania nad skutecznością środków ochrony roślin. Obecnie stacja ta jest rozbudowywana, a także wyposażana w nowoczesne urządzenia i technologie.

    Podczas pobytu w Chinach grupa klientów firmy Rotam miała okazję zapoznać się także z przedsiębiorstwami niezwiązanymi z Rotam, a także spotkać się z wykładowcami uniwersytetu w Szanghaju. Tamtejsze władze kładą obecnie ogromny nacisk na wdrażanie własnych innowacyjnych rozwiązań. Dążeniem rządu ChRL jest zmiana gospodarki chińskiej – z takiej, która wytwarza towary, w taką, która opracowuje nowe technologie, rozwiązania i innowacyjne produkty.

    Chiny produkują ogromne ilości towarów, także środków ochrony roślin. Dostępne jest wiele produktów od licznych dostawców, różniących się jakością i ceną. Nacisk odbiorców jedynie na niską ceną może skutkować próbami wprowadzania złych jakościowo produktów. Filozofią Rotam i jej partnerów biznesowych jest kontrola jakości i spełnianie wymogów nowoczesnego rolnictwa.

    Rotam CropSciences rozwija zakłady produkcyjne w różnych krajach. Znajdują się one m.in. w Tajwanie, skąd wywodzi się firma (z tych zakładów pochodzą produkty sprzedawane w na terenie UE), a także w ChRL w Kunshan i Tianjin oraz na terenie Indii. W tych lokalizacjach prowadzona jest synteza i formulacja produktów. Koncepcją Rotam jest połączenie łatwo dostępnych surowców z Chin z własnymi technologiami wywodzącymi się z bardziej zaawansowanych technologicznie w tej dziedzinie Tajwanu i Indii. Tak powstaje produkt akceptowany na rynkach światowych i sprzedawany przez globalne firmy. W Europie firma Rotam znana jest z produktów, sprzedawanych pod różnymi nazwami handlowymi, zawierającymi abamektynę, tebukonazol, a także środki z grupy sulfonylomoczników.

    fot. 1–3 M. Kawalec

    Darmowy numer TMJ - baner corner