ICL: nie tylko dla szkółkarstwa

Wśród wiodących tematów konferencji prasowej zorganizowanej 14 marca przez izraelski koncern ICL Specialty Fertilizers w siedzibie firmy w Warszawie było rozszerzenie kierunków działania firmy na sektor ogrodniczy – zapewnienie specjalistycznych nawozów i doradztwa dla producentów owoców miękkich i warzyw. Podkreślano także fakt wprowadzenia na światowy rynek otoczkowanego nawozu Osmocote już 50 lat temu.

Podczas spotkania Maciej Mynett, dyrektor krajowy ICL, przypomniał, że dzisiejsza firma pod nazwą ICL Specialty Fertilizers (ICL SF) funkcjonuje od 2014 r. Wcześniej należała do firmy Scotts (tu jednak nawozy specjalistyczne stanowiły jedynie 7% rynku nawozów, reszta były to produkty hobby), a od 2011 r. była znana pod nazwą Everris.

ICL SF działa w trzech segmentach: pierwszy to szkółki ozdobne, rośliny rabatowe i doniczkowe; drugi – uprawy rolnicze, warzywa oraz sady i jagodniki; trzeci – trawniki: pola golfowe, boiska sportowe, tereny zieleni. W segmencie roślin ozdobnych najbardziej znana w kraju i zagranicą jest marka Osmocote: w Polsce od 25 lat, na świecie już od 50 lat. ICL – jak poinformował M. Mynett – zaopatruje 85% rynku nawozów otoczkowanych w Europie i w Polsce.

Prelegent zwrócił uwagę, że bardzo dynamicznie rozwija się segment rolniczy i ogrodniczy (produkcja owoców miękkich i warzyw), a firma ICL SF swoim asortymentem dostosowuje się do potrzeb rynku i ma dostęp do surowców, które wykorzystuje do produkcji wysokiej jakości nawozów. Pierwszym produktem specjalistycznym dla użytkowników tego segmentu był Agroleaf Power, na polskim rynku znany od 16 lat i wykorzystywany w warzywnictwie i rolnictwie. Ze względu na szybki rozwój technologii w uprawach ogrodniczych firma wprowadziła na rynek nawozy Solinure do stosowania w fertygacji upraw gruntowych. Od dwóch lat bardzo dynamicznie rozwijamy się także w segmentach takich, jak truskawka, borówka wysoka i malina – przekazał M. Mynett.

Od roku w ofercie ICL SF jest także otoczkowany nawóz NPK z technologią otoczkowanego azotu (technologia E-Max Release Technology) dostępny pod nazwą Agromaster. Jak wyjaśniał M. Mynett, dzięki stosowaniu takiego nawozu możliwe jest oszczędzanie wprowadzanego do uprawy azotu przez zatrzymanie jego wypłukiwania. W nawozie Agromaster azot w formie mocznikowej jest zabezpieczony polimerowa otoczką, co umożliwia spowolnione uwalnianie azotu w zależności od wilgotności podłoża i temperatury, zapewniając dostępność w określonym czasie. W doświadczeniach prowadzonych w uprawie pomidora dowiedziono, iż dzięki stosowaniu nawozu Agromaster można uniknąć strat związanych z wypłukiwaniem azotu na poziomie nawet 30%.

Nowa grupa nawozów oferowanych przez ICL SF to linia NOVA – są w niej nawozy pojedyncze: saletra potasowa, saletra wapniowa, siarczan potasu, siarczan magnezu, MPK, MAP, KCl oraz własne brandy (wcześniej niektóre z tych nawozów były znane pod nazwą Select).

W planach firmy ICL są: • dalszy i jeszcze bardziej intensywny rozwój rynku ozdobnego; • rozwój fertygacji w uprawach jagodowych i warzyw; • wprowadzenie technologii otoczkowanego azotu w wielu uprawach, np. buraka cukrowego, pszenicy; • wprowadzenie nowych produktów na rynek – produktów PeKacid, pHixer oraz H2Flo, • a także – od 2018 r. – aktywna praca na terenach zieleni.

O produktach firmy przeznaczonych do upraw roślin jagodowych można przeczytać tutaj.

 

Krystyna Bargieł, Koordynator ds. Marketingu, poinformowała, że kontakt firmy ICL SF z producentami jest ułatwiony dzięki współpracy z prasą, przez wydawanie tematycznych ulotek oraz katalogów. Firma bierze udział we wszystkich wiodących imprezach branżowych dla plantatorów, szkółkarzy. Oferuje także szereg informacji poprzez strony internetowe oraz przez kanał youtube. W 2017 r. uruchomione zostaną także tematyczne kanały na portalu społecznościowym – Facebook.

Bożena Petykiewicz, prezes ICL przypomniała, że ICL SF to korporacja izraelska, która zatrudnia ok. 12 tys. pracowników. Wizją koncernu jest zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkości: rynku rolniczego, rynku żywności oraz rynku produktów przemysłowych w oparciu o oferowane przez koncern produkty. Do produkcji nawozów wykorzystywane są m.in. potas i polisiarczany, fosforany. Brom natomiast jest wykorzystywany do produkcji m.in. biocydów. Głównym źródłem surowców są pokłady Morza Martwego (najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie) – jest to miejsce pozyskiwania potasu, bromu i magnezu.

ICL podąża za globalnymi trendami, a substancje chemiczne są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmaceutyce, elektronice, budownictwie (dodatki chemiczne w termoizolacjach), transporcie, meblach i tkaninach (bardzo zaawansowane technicznie produkty zmniejszające np. palność).

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here