Skuteczna walka ze zwójkami w sadach bez pozostałości substancji czynnych.

Urszula Filipecka, dyr. marketingu Sumi Agro Poland
Urszula Filipecka, dyr. marketingu Sumi Agro Poland

Producent środków ochrony roślin poszerza portfolio o kolejny produkt z linii japońskich isomatów opartych na technologii feromonowej. Isomate® CLS to insektycyd do zwalczania zwójek  ̶  ważnej grupy szkodników sadowniczych. Wyróżnia go brak pozostałości substancji czynnych w owocach i wysoka skuteczność bez względu na warunki pogodowe.

Isomaty ̶ nowa filozofia ochrony roślin

Zwójki są poważnym i trudnym do zwalczenia zagrożeniem dla upraw sadowniczych.
W przeciwieństwie do tradycyjnych insektycydów innowacyjne działanie isomatów nie polega na bezpośrednim zabijaniu szkodników. Produkty te mają postać zawieszek (dyspenserów) stopniowo uwalniających substancję imitującą feromon płciowy, która zakłóca ścieżkę feromonową samicy i dezorientuje samce. W takich warunkach skojarzenie szkodników w parę jest ograniczone praktycznie do zera. Eliminuje to w ich cyklu życiowym składanie jaj, a zatem i pojawienie się gąsienic, które wyrządzają szkody nie tylko na owocach. ale także we wcześniejszych fazach rozwojowych, kiedy uszkadzają pąki, kwiaty i zawiązki. Osobniki dorosłe giną, nie przedłużając gatunku. W dłuższej perspektywie prowadzi to do stopniowego ograniczania ich populacji na terenie chronionym.

W ofercie Sumi Agro Poland można znaleźć już dwa produkty z grupy isomatów. Isomate® CTT ̶ insektycyd w formie dyspensera dezorientujący samce owocówki jabłkóweczki oraz Isonet® Z ograniczający występowanie przeziernika porzeczkowca w uprawach porzeczek i agrestu.

Nie poczują chemii

Najnowsza propozycja Sumi Agro ̶ Isomate® CLS ma szerszy zakres działania niż CTT. Zwalcza owocówkę jabłkóweczkę oraz najważniejsze gatunki zwójek: bukóweczkę, różóweczkę, siatkóweczkę, rdzaweczkę oraz wydłubkę oczateczkę w uprawie jabłoni oraz zwójki: siatkóweczkę, różóweczkę, bukóweczkę w uprawie czereśni i wiśni. Skutecznie eliminuje szkodniki, które atakują liście, pędy i owoce. Dodatkowo technologia feromonowa jest prosta w stosowaniu ̶ dyspensery zawieszone w sadzie na początku okresu wegetacyjnego działają przez cały sezon, niezależnie od warunków pogodowych.

̶  Isomaty zyskały już uznanie sadowników w wielu krajach europejskich, m.in. we Francji i Holandii oraz potwierdzenie polskich ośrodków badawczych. Te nowatorskie insektycydy wpisują się w rozwijający się dynamicznie w sadownictwie trend, jakim jest produkcja owoców doskonałej jakości bez śladów mikrobiologicznych i pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin. Ponadto korzystanie z isomatów jest bezpieczne dla stosującego, jak i dla owadów pożytecznych i środowiska. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie również w sadach i na plantacjach ekologicznych, dla których oferta środków jest bardzo ubogamówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

Przy stosowaniu isomatów ważne jest prowadzenie monitoringu w oparciu o pułapki do odłowów szkodników oraz obserwacje uszkodzeń owoców. Konsekwentne stosowanie isomatów w połączeniu z monitoringiem wpływa na stopniowe ograniczanie populacji szkodników na terenie chronionym, co w rezultacie może spowodować ich całkowitą eliminację.

Isomate CTT i CLS oraz Isonet Z są dostępne w sprzedaży w sezonie 2019.
® Zarejestrowany znak towarowy firmy Shin-Etsu

Informacje prasowe Sumi Agro.

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here