1/3 polskiej produkcji. Tyle mrożonych malin przyjechało przez rok z Ukrainy

mrożone maliny

Jedna trzecia całkowitej polskiej produkcji. Tyle mrożonych malin przyjechało do Polski z Ukrainy przez 10 miesięcy 2022 roku. Wpływ tego zjawiska na rynek z perspektywy czasu jest jednoznaczny.

W 2020 i 2021 roku produkcja mrożonych malin w Polsce wyniosła około 60 000 ton rocznie. Zatem większość krajowej produkcji trafia do mrożenia. Jednak w tym roku krajowy rynek został dosłownie wywrócony „do góry nogami” przez bezcłowy import mrożonek z Ukrainy.

Chociaż jeszcze latem spotykaliśmy się z głosami, które zaprzeczały skali importu to dziś nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Tylko przez 4 miesiące, do Polski przywieziono tonaż mrożonych malin równy 27% całej polskiej rocznej produkcji. W skali roku mówimy o 1/3 krajowej produkcji mrożonek. Import w takiej skali będzie miał wpływ na ceny każdego innego produktu na rynku.

To jeszcze niepełne dane, ponieważ nie zawierają informacji za listopad i grudzień. Trudno dziś przewidzieć, jaki odsetek polskiej produkcji mrożonych malin wjechał do kraju z Ukrainy. Z kolei Serbowie w ostatnich tygodniach zwracają uwagę na import tańszych mrożonek z Polski. Niewykluczone, że chodzi o reeksport produktu ukraińskiego, jednak na razie nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić.

Wykres niżej przedstawia miesięczny import z Ukrainy w tonach. Bezcłowy handel zaczął obowiązywać od czerwca ubiegłego roku. Wzrost importu następuje wraz z początkiem sezonu na maliny letnie. Jednak szczytowym miesiącem jest wrzesień (7262 tony). Wówczas ceny skupu malin jesiennych w Polsce spadły poniżej kosztów produkcji.

 

Import mrożonych malin z Ukrainy do Polski w tonach (2022)

Źródło danych Eurostat, opracowanie własne

1 KOMENTARZ

  1. Badylarze spuszczą łeb i będą dalej produkować, Ukraińcy za zgodą Polsko-ukraińskiego rządu dalej będą wwozić syf który będą jadły wasze dzieci… i jakoś to będzie, może będzie lepiej 😂😂😂 lepiej nie mówić 😂😂😂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here