157 milinów złotych na pomoc po przymrozkach i gradobiciach

jabłka grad

Unijne władze szybko zareagowały na polski wniosek pomocy dla poszkodowanych przez przymrozki i gradobicia. Do poszkodowanych przez przymrozki trafi 157 milionów złotych (37 milinów euro).

O pozytywnej dla nas decyzji KE, poinformował wczoraj minister Czesław Siekierski. Równocześnie pomoc finansowa została zatwierdzona także dla Czech (15 mln EUR) oraz dla Austrii (10 mln EUR). W przypadku Polski wsparcie zostanie skierowane do producentów winogron i innych owoców, którzy zostali poszkodowani w wyniku kwietniowych przymrozków oraz majowych gradobić.

– Sposób wdrożenia systemu wsparcia będzie podlegał notyfikacji do Komisji Europejskiej, a wypłaty wsparcia na rzecz rolników będą musiały zostać zrealizowane do 31 stycznia 2025 r. – poinformował minister Czesław Siekierski.

– Państwo członkowskie może powiększyć wysokość pomocy o 200 proc. kwoty z budżetu UE, w przypadku Polski o 74 mln EUR – uzupełnił minister.

– Szczegółowe rozwiązania będą musiały być notyfikowane do Komisji Europejskiej najpóźniej do 31 października br. i będą przyjęte w drodze rozporządzenia Rady Ministrów – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że do 15 czerwca 2025 r. jesteśmy zobowiązani przedstawić Komisji Europejskiej raport o realizacji wsparcia, w tym o sposobie, w jaki zapewniliśmy obiektywne i niedyskryminujące podejście. Podkreślił jednocześnie, że nie ma jeszcze ostatecznej wyceny strat, gdyż komisje szacujące straty jeszcze pracują i mamy jedynie dane okresowe.

Czesław Siekierskiźródło: www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here