Agrest jedzie do Niemiec

zbiór agrestu

„Kupię agrest zielony, ilości całosamochodowe (…)”. Producenci agrest jak co roku spotykają się z podobnymi ogłoszeniami. Jednak w tym sezonie więcej surowca wyjeżdża do Niemiec.

Ceny agrestu są w tym sezonie dość zróżnicowane. Owoce można sprzedać od 0,60 zł/kg do 1,00 zł/kg. Kupują je zarówno krajowe przetwórnie jak i pośrednicy, którzy wywożą owoce za zachodnią granicę.

Jeszcze przed sezonem najczęściej mówiło się o stawkach na poziomie 0,60 zł/kg. Nadal możemy spotkać się z takimi ofertami kupna agrestu na mrożenie w skrzynkach plastikowych. Warto przypomnieć, że to kolejny sezon z tak niskimi cenami zakupu gatunku.

Równocześnie sezon ten charakteryzuje się dużą liczbą ogłoszeń zakupu w kisteny z odbiorem bezpośrednio z plantacji. Funkcjonujący w ten sposób pośrednicy dostarczają owoce do niemieckich zakładów przetwórczych. Cena jaką oferują waha się od 0,80 do 1,00 zł za kilogram. Zatem nie mają oni problemów z zakupem surowca.

Chociaż rynek agrestu jest bardzo mały, to zdaniem plantatorów tegoroczna cena w żaden sposób nie dorównuje popytowi, który jest wyższy od ubiegłorocznego. Producenci informują, że eksport surowca na Zachód w tym sezonie jest znacznie większy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here