Aktualna sytuacja na punktach skupu truskawek, 22.06.2022

ceny truskawek 2022

Skup truskawek w pełni. Wczoraj na punktach skupu w zagłębiu grójeckim ceny po raz kolejny nieznacznie wzrosły. Sytuacja satysfakcjonuje plantatorów, ale czekają na dalsze wzrosty. 

Producenci na miejscu otrzymywali wczoraj od 6,00 do 6,20 zł za kilogram truskawek do mrożenia i od 3,00 do 3,20 zł za kilogram truskawek do tłoczenia. Owoce najwyższej jakości bez szypułki są skupowane po 6,50 zł za kilogram. 

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem owocami przemysłowymi są zdania, że przyczyną sytuacji na skupach jest płynna sprzedaż truskawek deserowych. Rynki hurtowe w ostatnich dniach odbierają każdą ilość owoców, a handel przebiega płynnie. W okresach niedoborów ceny kilograma truskawek deserowych przekraczają 10 złotych.

Czym wyższe ceny truskawek najwyższej jakości, tym więcej miejsca na rynku dla truskawek nieco niższej jakości, które również z powodzeniem znajdują odbiorców. W związku z tym nie ma sytuacji, że producent następnego dnia sprzedaje odszypułkowane truskawki, których nie sprzedał na rynku hurtowym.

Niemniej sytuacja na punktach skupu oraz na rynkach hurtowych wynika z mniejszego obszaru upraw truskawek. Wynika z niego również niższy, sumaryczny plon w skali kraju. Realizowany jest także eksport, który w tamtym roku praktycznie nie funkcjonował. W efekcie przetwórcy podnoszą ceny skupu i rywalizują o surowiec do mrożenia i tłoczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here