Aktualne ceny borówek – 10.08.2022

pierwsze ceny polskich borówek

Po odbiciu się cen borówek od „dołka” dziś stawki utrzymują się na poziomie około 12,00 zł/kg. W Serbii i na Ukrainie obserwowany jest wzrost cen. Również krajowi plantatorzy są przekonani o kolejnych wzrostach cen w niedalekiej przyszłości.

Jakiś czas temu na krajowym rynku borówek notowaliśmy krótki bo dwu lub trzydniowy „dołek” cenowy. Od tamtego czasu mamy do czynienia z bardzo powolnym trendem wzrostowym. Niemniej w ciągu ostatnich dni cena jest stabilna. Nie można jednak powiedzieć, aby satysfakcjonowała ona producentów. 

Tak samo można opisać rynek gatunku na Ukrainie. Również Serbowie informują o wzrostach cen. Jeśli chodzi o Ukrainę to analitycy tłumaczą sytuację zmniejszającą się podażą borówek po zakończeniu zbiorów wczesnych odmian. Na Ukrainie ceny borówek wzrosły o 16% w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Kosztują one od 80 do 140 hrywien, czyli od 10,09 do 17,66 zł/kg. 

Mniejsza podaż również jest notowana w Polsce. Zgodni co do tego są producenci i pośrednicy. Mniejsza podaż wynikająca przede wszystkim ze strat przymrozkowych doprowadziła w ostatnich dniach do wzrostów cen skupu z poziomu poniżej poniżej 10,00  do 11,50 – 12,00 zł/kg w luzie. Borówki o średnicy powyżej 16mm są skupowane po 13,50 – 14,00 zł/kg. Grupy producenckie za partie powyżej tony oferują ceny wyższe o 0,50 – 1,00 zł na kilogramie.

Oczywiście producenci chcieliby sprzedawać swoje owoce po wyższych cenach. Niemniej w trwającym sezonie uniknęliśmy spadków cen do poziomów poniżej kosztów produkcji tak, jak miało to miejsce rok temu. Ponadto cały rynek borówek w Polsce w tym sezonie jest znacznie bardziej stabilny. 

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here