Aktualne ceny pierwszych polskich truskawek z tuneli

truskawki tunelowe

Ceny pierwszych partii krajowych truskawek z tuneli satysfakcjonują plantatorów. Popyt oceniany jest jako dobry. Z powodu chłodnych nocy na rynek trafiają na razie nieduże ilości owoców.

Na rynku hurtowym w Broniszach kupujący płacą dziś od 23,00 do 32,00 zł za kilogram. Na giełdzie Kaliskiej obowiązują średnie ceny na poziomie 23 zł za kilogram. Wolumeny truskawek z tuneli, które są obecnie dostarczane na rynki hurtowe są na tyle małe, że w notowaniach lubelskiej Elizówki czy łódzkiej Zjazdowej nie znajdziemy ich jeszcze w cennikach. 

– Pierwsze w tym sezonie truskawki z tunelu oferuje w pół kilogramowych punetkach. Nie oszukujmy się, cena na poziomie 50 czy 60 zł za tradycyjną, dużą łubiankę będzie odstraszała potencjalnego konsumenta – mówi pan Michał Dąbrowski, plantator z okolic Nowego Miasta nad Pilicą. Nasz rozmówca sprzedaje dziś pierwszą partię owoców w tym sezonie na rynku detalicznym w Tomaszowie Mazowieckim. 

Plantator nie ukrywa, że konsumenci narzekają na wspomniane (z ich perspektywy) dość wysokie ceny. Z drugiej strony od rana sprzedał satysfakcjonującą go ilość. Z punktu widzenia producentów to jedyna rekompensata za rosnące koszty i ciężką pracę, która ma na celu dostarczenie na rynek truskawek na początku maja. Pan Michał oferuje swoje owoce w cenie 15 zł za brunetkę pojemności o masie 500 gramów. Na targowiskach na terenie kraju obowiązują podobne lub nieco wyższe ceny detaliczne. 

Wzrost popytu na truskawki sprawia, że rosną także ceny owoców z importu. Obecnie na rynkach hurtowych kosztują one od 12 do 22 zł za kilogram. Przypomnijmy, że w połowie kwietnia truskawki z Grecji można było kupić nawet po 8 zł za kilogram.

truskawki detal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here