Aktualne ceny truskawek – 16.05.2024. Kupujący czekają na truskawki

tunel

Jeśli chodzi o handel truskawkami to koniunktura wczoraj i dziś przesunęła się na korzyść plantatorów. Ceny wzrosły, a na rynkach hurtowych notowane są okresowe niedobory owoców.

Mniej truskawek na rynku to wyższe ceny

Hurtowe ceny owoców w Polsce zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, ale czasem również z godziny na godzinę. Taka sytuacja ma miejsce wczoraj i dziś w przypadku handlu truskawkami. Jeszcze na początku tygodnia, na targowisku w Nowym Przybojewie, plantatorzy sprzedawali truskawki najniższej jakości za 7,50 zł/kg (15,00 zł za łubiankę) lub mniej. Owoce dobrej jakości oferowane były przeważnie po 10,00 zł/kg (20,00 zł za łubiankę). Jednak sytuacja dość szybko zmieniła się i ceny wzrosły.

Dziś rano na rynku hurtowym w Broniszach podaż truskawek była bardzo mała (16.05.2024). Od rana do południa kupujący czekali na owoce, a plantatorzy, którzy przywieźli większe partie świeżych truskawek, od razu podnosili ceny. W efekcie przed południem wysokiej jakości truskawki z przyspieszanych upraw gruntowych sprzedawane były od 12,00 do 15,00 zł/kg (26,00 do 30,00 zł za łubiankę). Truskawki z tuneli oferowano w cenie 16,00 – 17,00 zł/kg.

rumba grunt
Odmiana Rumba spod agrowłókniny

Pogoda i truskawki z Grecji

Głównym powodem szybkiej zmiany koniunktury na rynku jest pogoda, a dokładnie chłodne noce. Owoce rosną i dojrzewają znacznie wolniej, co skutkuje mniejszymi ilościami dostarczanymi na rynek. Przy stałym popycie oznacza to wzrost cen. Obecnie możemy mówić o rynku sprzedającego, czyli plantatora. Ci nie wahają się, aby maksymalnie wykorzystać sytuację na swoją korzyść.

Dalsze wzrosty najprawdopodobniej zahamuje oferta truskawek importowanych. Na halach nadal pod dostatkiem jest owoców z Grecji, których cena wynosi najczęściej 8,00 – 10,00 zł/kg.

import Grecja
Na rynku nadal jest bardzo dużo owoców importowanych z Grecji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here