Aktualne ceny truskawek w hurcie i na skupach

ceny truskawek na skupach

Pogoda coraz bardziej komplikuje sytuację ze zbiorami i sprzedażą truskawek. Z jednej strony coraz trudniej o dobrze chroniony towar najwyższej klasy, a z drugiej nie osiąga on na rynkach hurtowych znacząco wyższych cen. Jak obecnie kształtują się ceny truskawek deserowych i przemysłowych?

Panująca pogoda bez wątpienia zmniejszy tegoroczne zbiory. Już dziś plantatorzy mówią, że jeśli pogoda nie poprawi się w następnych dniach to prawdopodobnie sezon bardzo szybko się zakończy. Dziś na skupach ceny truskawek nieco niższe niż w sobotę i niedzielę. Cena truskawek na mrożenie na Mazowszu wynosi od 3,30 do 3,50 zł/kg. 

Niestety, ale nie ulega wątpliwości, że jakość w tym sezonie pozostawia wiele do życzenia. Ciężko kupić surowiec wysokiej klasy do mrożenia. Zwiększa się natomiast wolumen truskawek sprzedawanych z szypułką z przeznaczeniem na tłoczenie. To może bezpośrednio tłumaczyć spadki cen w najtańszym sorcie. Za truskawki do tłoczenia producenci otrzymują przeważnie 2,00 – 2,10 zł/kg.

Należy dodać, że w wielu miejscach kraju ceny skupu są znacznie niższe. Jeden z czytelników zwraca uwagę, że w jego miejscowości w województwie Małopolskim jest jeden punkt skupu na kilkanaście miejscowości. Ceny z wczoraj to 3,20 i 2,00 zł/kg.

Niestety, ceny truskawek deserowych również nie są zbyt atrakcyjne. Dziś na rynku hurtowym w Broniszach przeciętne ceny truskawek to 8 – 10 zł za łubiankę. Praktycznie takie same stawki dziś były na targowisku w Nowym Przybojewie. Na krakowskich Rybitwach najczęściej panującą stawką było 8 zł za łubiankę. 

Większa podaż na rynkach hurtowych ma związek z zaprzestaniem zakupów i eksportu truskawek przez wielu przedsiębiorców. Niestety tegoroczna jakość sprawia, że jest to obecnie bardzo ryzykowne działanie. W związku z tym plantatorzy kierują się ze swoimi truskawkami na rynki hurtowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here