Aronia: przeciętne plonowanie i niesatysfakcjonujące ceny

Aronie

Trwają zbiory aronii. Zdaniem plantatorów, ceny, które uzyskują za owoce, w połączeniu z obniżonym plonowaniem nie zawsze gwarantują zwrot poniesionych kosztów.

Należy obiektywnie zaznaczyć, że popyt na aronie jest na przeciętnym poziomie. Niepodważalnym dowodem są ceny skupu, niższe od ubiegłorocznych. Przedsiębiorcy pośredniczący w handlu oferują za kilogram aronii na tłoczenie od 0,95 do 1,10 zł za kilogram. Za owoce do mrożenia oferuje się 1,20 – 1,30 zł za kilogram.

Oczekiwania cenowe producentów są wyższe. Za konwencjonalne owoce do tłoczenia oczekują najczęściej od 1,50 do 2,00 zł za kilogram. Owoce zrywane ręcznie plantatorzy wyceniają od 3,00 do 5,00 zł za kilogram. Dla porównania w ubiegłym roku aronię do tłoczenia można było sprzedać po 1,50 – 1,60 zł za kilogram.

Producenci aronii informują nas, że w tym roku plonowanie jest przeciętne. Obecnie z hektara można uzyskać najczęściej od 4 do 5 ton. Fakt ten w połączeniu z oferowanymi cenami skutkuje jedynie zwrotem poniesionych na produkcję kosztów bądź minimalnym zyskiem. Niestety zdarza się, że plonowanie jest niższe. Wówczas mówimy o sprzedaży poniżej kosztów produkcji.

Zbiory aronii w tym sezonie są nieco przesunięte w czasie. Chociaż wielu producentów mówi o opóźnionym roku to tak na prawdę mamy do czynienia z typowym dla naszego klimatu przebiegiem wegetacji. Na Lubelszczyźnie zbiory w pełni. Natomiast w Wielkopolsce dopiero się rozpoczynają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here